tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Kompromitacja normy DOT. Prawie poowa kaskw nie spenia wymaga
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Kompromitacja normy DOT. Prawie poowa kaskw nie spenia wymaga

Autor: Raff 2019.02.21, 16:43 Drukuj

Ponad 40 procent kasków z amerykańskiego rynku, oznaczonych certyfikatem DOT, nie spełnia wymagań dla tej normy - wynika z badań prowadzonych przez amerykański Departament Transportu.

Amerykańska norma DOT (Departament Of Transport FMVSS 218) różni się od europejskiej ECE R22.05 i innych, w tym Snell. Podstawową różnicą jest to, że certyfikat nie jest warunkiem wprowadzenia produktu na rynek. Producent gwarantuje, że jego kask jest zgodny z normą, na własną rękę przeprowadzając testy.

NAS Analytics TAG

Departament Transportu bada później wyrywkowo kaski, sprawdzając czy faktycznie parametry obiecywane przez producentów spełniają założenia normy DOT. Jak łatwo się domyślić, taki system daje ogromne pole do nadużyć. Potwierdzają to zresztą prowadzone przez DOT badania - spośród 124 przebadanych od 2014 roku kasków, aż 52 nie spełniły warunków przewidzianych w normie FMVSS 218.

Całkowitą kompromitacją owej normy i kontroli Departamentu Transportu nad jej przestrzeganiem jest przy tym fakt, że w ciągu czterech lat DOT przebadał zaledwie… 124 kaski.

Dla porównania, norma ECE R22.05 przewiduje obowiązkową procedurę testową kasku motocyklowego przed wprowadzeniem go na rynek. Uzyskanie dopuszczenia, potwierdzonego spełnieniem normy, jest warunkiem dopuszczenia produktu do sprzedaży.

W planach jest już nowa norma - ECE R22.06, ponieważ obecna została przez środowiska motocyklowe i specjalistów uznana za przestarzałą.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr