tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Już od stycznia 1000 zł kary za niezarejestrowanie w terminie zakupionego pojazdu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Już od stycznia 1000 zł kary za niezarejestrowanie w terminie zakupionego pojazdu

Autor: Janusz Bębenek 2019.11.19, 12:27 4 Drukuj

Bardzo często zdarza się, że po sprzedaży pojazdu zarówno sprzedający, jak i kupujący nie śpieszą się z poinformowaniem o tym fakcie swoich wydziałów komunikacji. To poważny błąd, który może mieć przykre skutki, również finansowe - od 1 stycznia 2020 brak rejestracji nowo zakupionego pojazdu w ciągu 30 dni od zakupu będzie karany grzywną w wysokości do 1000 zł.

Sprzedaż i zakup auta czy motocykla to niestety dosyć żmudny proces. Sprzedający muszą znaleźć klienta, który zgodzi się zapłacić za pojazd satysfakcjonującą kwotę, ponadto odbierać masę telefonów z niepoważnymi propozycjami i spotykać się wieloma ludźmi szukającymi dziury w całym. Kupujący ma nieco łatwiej, choć jeśli nie stać go na egzemplarz z salonu i jest przy tym uparty na konkretny model, również straci na poszukiwania masę czasu i nerwów.

NAS Analytics TAG

Dlatego właśnie, kiedy transakcja znajdzie swój szczęśliwy finał, obie strony zapominają często o obowiązkach urzędowych. Kupujący jeździ na starych papierach i tablicach nawet kilka miesięcy, a sprzedający bierze kasę, umowę sprzedaży rzuca w kąt szuflady i na tym kończy temat.

Taka niefrasobliwość może mieć bardzo przykre skutki. Wystarczy wspomnieć o kolizjach, mandatach, zdjęciach z fotoradaru czy nawet przestępstwach popełnianych w nowo zakupionym pojeździe przez kolejnego właściciela. Chwilowo wszystkie materiały, zebrane przez organy ścigania, będą obciążały poprzedniego. Do tego kwestia ubezpieczenia - można spodziewać się utraty zniżek i pism dotyczących przedłużenia umowy OC pojazdu, którego nie jesteśmy już właścicielami. Oczywiście to wszystko jest do wyjaśnienia, ale zajmie to dużo więcej czasu, niż proste poinformowanie swojego wydziału komunikacji (w ciągu 30 dni) i ubezpieczyciela (w ciągu 14 dni) o zbyciu auta lub motocykla.

Kupujący mają obowiązek zarejestrowania zakupionego pojazdu w ciągu miesiąca, lecz do tej pory jego niedopełnienie nie było w praktyce karane. Od 1 stycznia 2020 ma się to zmienić - w przypadku przekroczenia tego terminu urząd będzie mógł nałożyć karę w wysokości nawet 1000 zł!

Generalnie w papierach zawsze warto mieć pedantyczny wręcz porządek, bo kiedy przychodzi do sytuacji awaryjnej, sądy i ubezpieczyciele zwracają uwagę na każdy drobny szczegół, o czym pisaliśmy już w kilku artykułach. Dlatego spisując umowę kupna-sprzedaży, warto oprócz daty jej zawarcia wpisać również dokładną godzinę, a w urzędzie pojawić się nawet tego samego lub następnego dnia. W końcu czasem ułamek sekundy wystarczy na narobienie konkretnych szkód.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę