tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak jeździć wczesną wiosną. 6 zasad, które pomogą dobrze rozpocząć sezon
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jak jeździć wczesną wiosną. 6 zasad, które pomogą dobrze rozpocząć sezon

Autor: Rafał Raff Betnarski 2018.02.02, 15:13 1 Drukuj

Przebłyski ładnej pogody zachęcają stęsknionych motocyklistów do pierwszych nieśmiałych przejażdżek w tym sezonie. Radzimy jak jeździć wczesną wiosną, by nie wpakować się w kłopoty.

Wielu z nas nie zwraca uwagi na niskie temperatury i jeździ przez cały rok. Znakomita większość chowa jednak swoje maszyny w czeluściach garaży i poświęca zimę na odpoczynek lub planowanie nadchodzącego sezonu. Niektórzy gruntownie przebudowują własne sprzęty lub dodają kozackie akcesoria.

NAS Analytics TAG

Wszyscy jednak marzymy o słonecznej pogodzie, która pozwoli na odkręcenie manetki i poczucie nieziemskiej frajdy. Aby jeździć wczesną wiosną bezpiecznie, trzeba jednak pamiętać o kilku bardzo ważnych sprawach. Inaczej zakończysz sezon zanim się rozpocznie.

1. Poćwicz

Nie chodzi o jakiś szczególny plan treningowy związany z jazdą motocyklem. Bardziej o uruchomienie mięśni, które przez zimę leżały odłogiem. Dobrze więc będzie zrobić kilka serii przysiadów, pajacyków czy brzuszków. Więcej informacji o treningu przed sezonem znajdziecie w innym artykule.

2. Zrób serwis

Jeśli pod koniec sezonu zaniedbałeś wymiany oleju, sprawdzenia poziomu płynów lub stanu tarcz hamulcowych, zrób to teraz. Nie licz, że motocykl zimą sam się naprawił lub wyregulował. Cokolwiek zostało zapomniane, zemści się w najmniej odpowiednim momencie.

3. Przyjrzyj się akcesoriom

Masz interkom albo lokalizator GPS? A może zapomniałeś po sezonie wyczyścić wizjer? To dobry moment by dokładnie sprawdzić wszsytkie akcesoria, których używasz podczas jazdy. Może się okazać, że interkom jest totalnie rozładowany, wizjer upstrzony zeszłorocznymi muchami, a buty pożyczyłeś koledze, który wyjechał do Japonii. Poza tym mogło trochę przybyć w pasie po świętach.

4. Zrób rozgrzewkę

Trening zaczyna się od rozgrzania mięśni - pozwala to uniknąć ich kontuzji. Ta sama prawda dotyczy jazdy motocyklem. Przez zimę twoje nawyki nieco się przytłumiły, niektóre odruchy zanikły, więc trzeba przypomnieć sobie co i jak. Jedź na pusty parking lub plac manewrowy i poświęć godzinkę lub dwie na ósemki, slalomy, przeciwbalans, hamowanie i pracę dźwigniami. Nie pożałujesz.

5. Pamiętaj, że jesteś niewidzialny

Początek sezonu to najgorszy czas dla motocyklistów. Podobnie jak twoje mięśnie, tak samo kierowcy samochodów zapominają przez zimę, że istnieje coś takiego jak motocykl. Wczesną wiosną następuje prawdziwy wysyp wypadków z udziałem motocykli. Zadbaj o doskonałą widzialność - zaciśnij zęby i załóż kamizelkę odblaskową. Jedź zachowawczo i nie ryzykuj, myśl za innych. Podstawowa zasada: ograniczonego zaufania.

6. Strzeż się dróg

To dość przewrotna rada, ale nie pozbawiona sensu. Tuż po zimie drogi są bardzo niebezpieczne - oprócz dziur, które pojawiają się znienacka w różnych miejscach, na asfalcie zalega mieszanka brudu i soli, która potrafi zaskoczyć swoim brakiem przyczepności. Pamiętaj też, że w niskiej temperaturze opony nie kleją tak, jak latem - szczególnie odczujesz to na znakach poziomych i innych wzorach malowanych na drogach. Zachowaj rozsądek i nie próbuj poznawać granic przyczepności.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę