tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Jak bezpiecznie zacząć sezon 2019? Nie daj się zaskoczyć! NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Jak bezpiecznie zacząć sezon 2019? Nie daj się zaskoczyć!

Autor: Konrad Bartnik 2019.03.12, 16:23 Drukuj

Większość imprez oficjalnie rozpoczynających sezon odbywa się w kwietniu, ale co bardziej niecierpliwi motocykliści śmigają już od kilku tygodni. Przypomnijmy kilka zasad, które pozwolą uniknąć pułapek czyhających na nas w najbardziej zdradliwym okresie roku - wczesną wiosną.

Doświadczeni motocykliści zdołali już zazwyczaj wyrobić w sobie jedną, bardzo ważną cechę - cierpliwość. Cierpliwość do pogody, cierpliwość do warunków. Zupełnie jak taternicy z długim stażem, którzy potrafią zwalczyć pokusę wyjścia w góry przy nawet małym cieniu wątpliwości co do aury. Zimowy post bardzo źle robi zwłaszcza młodym, gorącym głowom, a także świeżym posiadaczom prawa jazdy i właścicielom nowo zakupionych maszyn.

Pierwsze słoneczne dni bardzo zachęcają, by wyciągnąć maszynę z garażu, zetrzeć z niej kurz i ruszyć przed siebie. Niestety, przełom zimy i wiosny jest pod względem pogody i temperatury bardzo niestabilny. Wyjeżdżając w pełnym słońcu możemy wracać przy dużym zachmurzeniu, a nawet w opadach śniegu lub śniegu z deszczem. Warto więc sprawdzić długoterminowe prognozy i ocenić, czy opłaca się wyciągać motocykl na pół dnia ze słońcem, a następnie czekać kilka tygodni na kolejną okazję. Jeśli jednak nasz motocyklowy zew krwi jest zbyt mocny, trzymajmy się pewnych dobrze znanych zasad.

1. Zadbaj o siebie - odzież i ćwiczenia

W całym tym motocyklowym zamieszaniu to ty jesteś najważniejszy. Ty masz mieć maksimum przyjemności z jazdy, ty masz nie zrobić sobie krzywdy i ty powinieneś dbać o swoje zdrowie, by jak najdłużej cieszyć się ulubionymi aktywnościami - także tymi na dwóch kołach. Dobrze jest więc mieć jak najlepsze ciuchy do jazdy w niskich temperaturach, które pozwolą uniknąć przewiania, wychłodzenia i towarzyszących im następstw. Bielizna termoaktywna, wielowarstwowa kurtka i spodnie z podpinką, ocieplana kominiarka, grube rękawice, wysokie buty i oczywiście szczelnie zamykany kask - to powinien być zestaw obowiązkowy. Wczesny reumatyzm to nic fajnego. Późny zresztą też.

Ważna jest również odpowiednia forma fizyczna. Jeśli w zimie regularnie szalałeś na stokach narciarskich, to powinieneś być w odpowiedniej kondycji. Jeśli jednak postawiłeś na kapcie, telewizor i piwo, rozruszaj się nieco. Wykonuj regularnie krótkie zestawy prostych ćwiczeń, które pozwolą przygotować twoje mięśnie, stawy i ścięgna na zmagania z motocyklem. Będziesz prowadził pewniej i spokojniej. Co więcej, dobrze rozciągnięte ciało lepiej zniesie ewentualny upadek, o który w tym okresie jest dużo łatwiej.

2. Zadbaj o maszynę

Nie zrobiłeś jesienią przeglądu z wymianą płynów i filtrów, a teraz nie możesz przeskoczyć kolejki do serwisu? Poczekaj - jazda na starym oleju na pewno nie będzie czymś, za co twój motocykl będzie ci dziękował. Dlatego bardzo polecamy serwisowanie swoich maszyn tuż po zakończeniu sezonu. Jeśli masz w pełni sprawną i przygotowaną maszynę, sprawdź akumulator, dopompuj koła i w drogę! Po powrocie również sprawdź stan pojazdu, zwłaszcza pod względem zanieczyszczeń. Naniesiony na asfalt piach jest bardzo często zmieszany z resztkami soli drogowej. Warto więc umyć motocykl od spodu po skończonej jeździe.

3. Rozgrzej się, potrenuj

Ostre wyrwanie spod bramy i wjazd w pierwszy zakręt w stylu MotoGP nie są najlepszym pomysłem. Daj swojemu organizmowi przypomnieć sobie, jak pracować na motocyklu - właściwe odruchy wrócą bardzo szybko. Na nowo zaprzyjaźnij się z masą swojego pojazdu. Potrenuj na nieuczęszczanym kawałku placu wolne manewry, balans, patrzenie w zakręt. Zrób kilka awaryjnych hamowań, by zobaczyć, jak pracują hamulce, zwłaszcza w trudnych warunkach drogowych.

4. Nie licz na innych, powstrzymaj sam siebie

Pierwsze primo, drugie primo i trzecie primo-ultimo: wczesną wiosną jesteś na drodze jeszcze bardziej niewidzialny, niż zazwyczaj. W lutym/marcu kierowcy aut zdążyli już zupełnie zapomnieć o zjawisku jednośladów, a pierwszy kontakt w nowym sezonie bywa dla nich bardzo zaskakujący. To ich zaskoczenie może ci wyrządzić ogromną krzywdę, miej więc oczy dookoła głowy i planując manewry w sąsiedztwie puszek zawsze stawiaj na najgorszy scenariusz.

Kwadrat i pion - to najwięksi sprzymierzeńcy wiosennej jazdy motocyklem. Nie szukaj idealnych wejść w zakręt, efektownych łuków i ekstremalnych pochyleń. Wczesna wiosna to czas jazdy co najwyżej turystycznej. Zimne opony, dziury w asfalcie po okresie mrozów i tony naniesionego piachu potrafią skutecznie zmieść z planszy.

NAS Analytics TAG

Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę