tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ducati i Audi pracują nad systemem, który ograniczy liczbę wypadków motocyklowych

Ducati i Audi pracują nad systemem, który ograniczy liczbę wypadków motocyklowych

Autor: Raff 2018.07.12, 15:38 Drukuj

Ducati i Audi pracują nad stworzeniem systemu komunikacji między pojazdami, którego zadaniem będzie minimalizacja ryzyka wypadków między motocyklami i samochodami.

W przedstawionej przez Ducati strategii Safety Road Map 2025, znalazło się kilka pomysłów, które mają przynieść zauważalną redukcję liczby wypadków. O systemie ABS działającym w zakręcie i radarach wykrywających potencjalne zagrożenia już pisaliśmy. Kolejną ideą Ducati jest wykorzystanie powszechnie stosowanych w pojazdach systemów komunikacji do wzajemnego ostrzegania przed kolizją.

Takie zadanie ma opracowywana wspólnie z Audi technologia C-V2X - bezprzewodowa komunikacja wykorzystywana do analizy potencjalnych zagrożeń w ruchu drogowym. Tutaj Ducati poszło krok dalej - pojazdy komunikować mają się nie tylko między sobą, ale także z infrastrukturą, pieszymi i rowerzystami.

Pierwsze testy systemu, przeprowadzone przy użyciu Audi Q7, Audi A4 i Ducati Multistrady 1200 Enduro wypadły bardzo pomyślnie. Przeprowadzono symulację wielu typowych sytuacji w ruchu drogowym. Podczas próby na skrzyżowaniu, system C-V2X w samochodzie wykrył motocykl na kursie kolizyjnym i natychmiast zmienił trasę, unikając wypadku.

W innej sytuacji, przy próbie lewoskrętu, która także mogła zakończyć się wypadkiem, system ponownie wykrył zagrożenie i zapobiegł mu. Podczas testów sprawdzano również działanie C-V2X podczas nagłego hamowania pojazdu poprzedzającego - ponownie z pomyślnym skutkiem.

Pierluigi Zampieri, menedżer ds. innowacji w Ducati twierdzi, że choć technologia jest dopiero w fazie badań, osiągnięte rezultaty utwierdzają w przekonaniu o konieczności dalszych prac, a skuteczność działania C-V2X już na tym etapie, pozwala mieć pewność, że planowana redukcja liczby wypadków jest tylko kwestią czasu.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę