tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dlaczego zawodnicy wystawiaj nog przy hamowaniu do zakrtu? Sylvain Guintoli wyjania!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Dlaczego zawodnicy wystawiaj nog przy hamowaniu do zakrtu? Sylvain Guintoli wyjania!

Autor: Konrad Bartnik 2020.04.06, 11:10 2 Drukuj

Mistrz świata WSBK i aktualny kierowca testowy teamu Suzuki Ecstar w MotoGP Sylvain Guintoli jest prawdziwą skarbnicą wiedzy o technice jazdy na torze. W swoim ostatnim filmie bardzo precyzyjnie wyjaśnia jeden z najczęściej dyskutowanych tematów ostatnich lat - dlaczego zawodnicy zrzucają nogę z podnóżka na hamowaniu do zakrętu?

Odkąd Valentino Rossi jako pierwszy zaczął stosować tę technikę, narosło wokół niej wiele teorii i mitów. Sylvain Guintoli w swoim niedawno nagranym filmie w kilku punktach wyjaśnia korzyści, jakie daje zrzucanie nogi z podnóżka do wewnętrznej strony zakrętu, do którego dohamowują zawodnicy MotoGP. Konkretnie, kompetentnie i fachowo:

NAS Analytics TAG

Krótko podsumowując: wystawienie nogi pozwala na obniżenie środka ciężkości motocykla i przeniesienie większej masy na tył. Poprawia to stabilność maszyny przy hamowaniu, a ciało kierowcy lepiej znosi w tej pozycji ogromne siły hamujące, jakie powstają w związku z użytkowaniem wyczynowych hamulców z karbonowymi tarczami. Wystawiona noga zwiększa również opór powietrza i działa jak hamulec aerodynamiczny.

Wystawianie nogi przy hamowaniu do zakrętu nie ma oczywiście większego sensu w normalnej jeździe drogowej. Na torze korzyści płynące z zastosowania tej techniki przekładają się jednak na setne i dziesiąte części sekundy na każdym okrążeniu.

 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr