tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy skuter elektryczny może jeździć buspasem? I TAK i NIE
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy skuter elektryczny może jeździć buspasem? I TAK i NIE

Autor: Raff 2020.01.19, 18:14 Drukuj

500 zł mandatu za poruszanie się elektrycznym skuterem po buspasie próbował we Wrocławiu wręczyć kierowcy policjant. Skuterzysta twierdzi, że pojazdy elektryczne mogą jeździć po buspasach. Sprawdziliśmy - owszem mają, ale nie wszystkie.

Wrocławskie buspasy zostały udostępnione pojazdom elektrycznym jeszcze przed wprowadzeniem w życie nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym, która odgórnie reguluje tę kwestię. Skoro zatem elektrykom wolno poruszać się buspasami, dlaczego policja próbuje karać za to skuterzystów?

NAS Analytics TAG

Diabeł, jak zwykle, tkwi w szczegółach. Do korzystania z pasów ruchu przeznaczonych dla autobusów, uprawnione są pojazdy samochodowe zasilane energią elektryczną dostarczaną z zewnątrz (Ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych). Z kolei art. 2 pkt 33 Prawa o ruchu drogowym mówi, że pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Oznacza to, że skuter elektryczny, o ile kwalifikowany jest prawnie jako motorower (konstrukcja uniemożliwia jazdę z prędkością większą niż 45 km/h), nie może korzystać z buspasów. Jeśli skuter zarejestrowany jest jako motocykl, lub jeśli mowa o motocyklu elektrycznym, wówczas ich użytkownicy mają prawo poruszać się po buspasach.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę