tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Bez naklejki nie wjedziesz - Madryt bierze na celownik kopcące motocykle

Bez naklejki nie wjedziesz - Madryt bierze na celownik kopcące motocykle

Autor: Konrad Bartnik 2018.05.25, 16:55 Drukuj

Władze Madrytu wdrażają nową politykę walki ze smogiem, która obejmuje również motocykle. W zależności od aktualnego stanu zanieczyszczenia powietrza, przewidziano kilka stopni restrykcji - w ekstremalnych przypadkach całkowicie wstrzymany będzie ruch pojazdów spalinowych.

Oznaczanie pojazdów naklejkami określającymi poziom emisji szkodliwych gazów to nic nowego. W Madrycie, mieście z bardzo silnie rozwiniętym transportem jednośladowym, dotyczyło to jednak do tej pory wyłącznie samochodów. Uznawano, że motocykle i skutery rekompensują emisję spalin płynnością ruchu, jaką gwarantują. Coraz częściej zdarzały się jednak dni z powietrzem zanieczyszczonym wielokrotnie ponad normy, władze miasta postanowiły więc zaostrzyć politykę w tym względzie i wziąć na celownik również jednoślady.

Przyznawane będą cztery kategorie emisji, oznaczone specjalnymi naklejkami - 0, Eco, B i C. Madryt podzielono na kilka stref, a w każdej z nich pracuje system stacji pomiarowych. Jeśli dwie z nich wskażą obecność szkodliwego dwutlenku azotu na poziomie powyżej 180 mikrogramów/m3, wdrożony będzie pierwszy stopnień przeciwdziałania - prędkość wszystkich pojazdów w mieście będzie ograniczona do max. 70 km/h, ponadto prawo do parkowania będą mieli tylko mieszkańcy danej strefy, posiadający specjalne karnety. W tych dniach prowadzone będą również działania na rzecz promocji komunikacji publicznej.

Kolejne restrykcje, w zależności od aktualnego stanu powietrza, dotyczyć będą motocykli i skuterów z naklejkami B i C. W sytuacji ekstremalnie wysokiego stężenia szkodliwych substancji, władze Madrytu mogą zabronić ruchu wszystkich pojazdów z silnikami spalinowymi. Za złamanie zakazu jazdy danego dnia lub poruszanie się pojazdem bez odpowiednich oznaczeń grozi kara w wysokości 90 euro.

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę