tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Badania techniczne jeszcze długo pozostaną bez zmian. Projekty trafiły do kosza
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Badania techniczne jeszcze długo pozostaną bez zmian. Projekty trafiły do kosza

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.11.16, 07:46 Drukuj

Właściciele stacji kontroli pojazdów nie mają łatwego życia. Kolejny raz opóźnią się prace nad wprowadzeniem zmian w badaniach technicznych. Tym razem powodem przesunięcia ich w czasie jest koniec poprzedniej kadencji sejmu. Dla kierowców to świetna wiadomość, bo wszystko zostanie po staremu, włącznie z cenami.

Po zakończeniu kadencji sejmu i senatu wszystkie ustawy, które były w fazie projektów, przepadają i nie są przekazywane nowemu parlamentowi. Jednym z takich projektów są zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Te powinny być wprowadzone już dawno, na podstawie dyrektywy 2014/45/UE. Po drodze było wiele protestów diagnostów, wiele rozmów i płomiennych deklaracji, ale ostatecznie wszystko spełzło na niczym.

NAS Analytics TAG

Nowe przepisy miały kilka zadań. Pierwszym było uszczelnienie systemu, które miało polegać na tym, że pojazd miałby wykonywaną dokumentację fotograficzną, a ta musiałaby być przechowywana przez 5 lat. Oczywiście to generowałoby problem w postaci konieczności przetrzymywania danych na dyskach twardych. Plusem sytuacji byłoby jednak to, że skończyłoby się przepuszczanie samochodów i motocykli w wątpliwym stanie technicznym.

Nowe przepisy zakładały też zmiany w opłatach, które nie zmieniły się od 19 lat. Projekt był jednak projektem na tyle, że nie padły konkretne stawki. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów domagała się zwiększenia opłaty za badanie techniczne samochodu do 184,5 zł. Obecnie trzeba zapłacić 99 zł. Projekt zakładał też kary dla spóźnialskich.

Nowy rząd cały czas jest w powijakach i patrząc na to, co się dzieje, nie należy się spodziewać, że sytuacja się szybko uformuje i ustabilizuje. Dla diagnostów oznacza to konieczność zaciśnięcia zębów i czekania na lepsze lub po prostu zamknięcia działalności, czego oczywiście nikomu nie życzymy, ale jest to coraz częstsze zjawisko. Możemy też spodziewać się kolejnych protestów, dopóki sytuacja się nie wyklaruje.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę