tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Rząd znów szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Trudniej o pieczątkę i kary dla spóźnialskich
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Rząd znów szykuje zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Trudniej o pieczątkę i kary dla spóźnialskich

Autor: Wojciech Grzesiak 2022.02.07, 14:28 1 Drukuj

Rząd ponownie zabrał się za temat okresowych badań technicznych pojazdów, ale niekoniecznie w sposób wymarzony dla diagnostów. Będzie trudniej o pieczątkę, a spóźnialscy zapłacą kary.

Jak informuje Autokult, zmiany mogą wejść w życie od 1 września 2022 r., a sam projekt czeka na swoje pięć minut już od 2020 r. Na początku lutego przeszedł on do Komisji Prawniczej, a później zostaje zatwierdzenie przez rząd, parlamentarzystów oraz prezydenta. Diagnostów czekają nowe obowiązki, a kierowców - kary. Nie ma jednak mowy o podwyżkach cen badań technicznych.

NAS Analytics TAG

Według nowych przepisów każdy pojazd odwiedzający stację kontroli pojazdów, będzie musiał mieć zrobione zdjęcie wraz z tablicą rejestracyjną. Zostanie ono wykonane po wjeździe na stanowisko kontrolne. Do tego będzie zrobiona fotografia drogomierza. Opatrzone datą i godziną zdjęcia będą przechowywane przez okres pięciu lat. Ma to wykluczyć przybijanie pieczątek właścicielom pojazdów, którzy najbliżej stanowiska diagnostycznego byli podczas parkowania przed budynkiem SKP.

Druga kwestia to ponowne badanie techniczne, które zostanie przeprowadzone na wniosek właściciela pojazdu, jeśli ten uzna, że wystąpiły nieprawidłowości. W ciągu dwóch dni roboczych będzie można zgłosić się do dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, a ten oddeleguje pracownika, w obecności którego zostanie wykonane ponowne badanie. Jeżeli uzna, że faktycznie doszło do nieprawidłowości, to koszty pokrywa stacja. W przeciwnym wypadku zapłaci kierowca. Skoro już o płaceniu przez kierowców mowa, to nowe przepisy zawierają też słynne kary za opóźnienia wynoszące więcej niż 30 dni.

Kolejnym utrudnieniem dla diagnostów i przy okazji dla urzędników będzie przeprowadzanie raz w roku kontroli sprzętu, warunków lokalowych oraz sposobu prowadzenia dokumentacji. Za pierwszym podejściem zostanie nałożona kara finansowa, a druga nieudana kontrola może zakończyć się zakazem prowadzenia SKP. Zmienią się także wymagania dotyczące kwalifikacji diagnostów. Będą mogły nimi zostać osoby mające średnie wykształcenie kierunkowe lub średnie wykształcenie i co najmniej trzy lata praktyki. Nowe przepisy mają również wprowadzić obowiązek przeprowadzenia kompletnego badania, gdzie żadna czynność nie zostanie pominięta. Na razie nie wiadomo, jak ten punkt ma wyglądać, ale zapewne diagnosta będzie wypełniał listę, która musi być przechowywana wraz z dokumentacją.

Termin wprowadzenia nowych przepisów był przesuwany już dwukrotnie. Mają one na celu wprowadzić zasady określone dyrektywą 2014/45/UE. Ta zakłada, że zapisy miały być wdrożone do 20 maja 2018 r.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę