tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 BMW przygotowuje motocykl z napdem na dwa koa
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

BMW przygotowuje motocykl z napdem na dwa koa

Autor: Konrad Bartnik 2019.01.10, 16:05 2 Drukuj

BMW Motorrad złożyło dokumenty patentowe dotyczące pomocniczego silnika elektrycznego, montowanego na przednim kole motocykla. Będzie on przydatny w ciężkim terenie, a także w czasie manewrów parkingowych na wzniesieniach.

System opracowywany przez BMW nie jest nowością. Zmodyfikowanego R1200GS z pomocniczym silnikiem elektrycznym w przedniej piaście pokazała na targach EICMA w 2015 roku firma Wunderlich, uznany producent akcesoriów do motocykli BMW. Możemy przypuszczać, że nie obyło się wtedy bez ogromnego, ale dyskretnego wsparcia samego koncernu.

NAS Analytics TAG

Dziś sprawy poszły już nieco dalej. Jak informuje brytyjski portal Morebikes.com, BMW złożyło dokumenty patentowe, dotyczące tego rodzaju silnika, przeznaczonego do masowej produkcji. Ma on być również montowany w piaście przedniego koła i, zgodnie z opisem we wniosku, działać w synergii z konwencjonalnym napędem tylnego koła. Jednostka ta ma być przeznaczona dla motocykli i pojazdów trójkołowych.

bmw-electric-front-wheel-01-websmall

Jakie są zalety tego rozwiązania? Potencjalnie bardzo duże. Przede wszystkim, ułatwiają wydostawanie się ciężkim motocyklem z różnych terenowych pułapek, w które zdarza się wjechać. Szybki stromy podjazd bez przyczepności na tylnym kole, taplanie się w błocie czy nawet użycie przedniego silnika jako biegu wstecznego - takich sytuacji jest wiele.

Pomocnicza jednostka elektryczna na pewno nie będzie używana przy szybkiej jeździe po asfalcie. W prototypie Wunderlicha silnik o mocy ok. 14 KM wyłączał się automatycznie po przekroczeniu prędkości 20 km/h. Spodziewamy się, że w przypadku wersji produkcyjnej będzie podobnie. Napęd przedniego koła będzie prawdopodobnie jedną z drogich opcji, dostępnych w katalogu fabrycznych akcesoriów do ciężkich maszyn turystycznych z rodziny R1250.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Autor: rad 11/01/2019 09:22

Tylko Ty

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr