tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 BMW przygotowuje motocykl z napędem na dwa koła NAS Analytics TAG
2019 11 03 KTM EXC Zestaw Bonusowy 2020 billboard
NAS Analytics TAG

BMW przygotowuje motocykl z napędem na dwa koła

Autor: Konrad Bartnik 2019.01.10, 16:05 2 Drukuj

BMW Motorrad złożyło dokumenty patentowe dotyczące pomocniczego silnika elektrycznego, montowanego na przednim kole motocykla. Będzie on przydatny w ciężkim terenie, a także w czasie manewrów parkingowych na wzniesieniach.

System opracowywany przez BMW nie jest nowością. Zmodyfikowanego R1200GS z pomocniczym silnikiem elektrycznym w przedniej piaście pokazała na targach EICMA w 2015 roku firma Wunderlich, uznany producent akcesoriów do motocykli BMW. Możemy przypuszczać, że nie obyło się wtedy bez ogromnego, ale dyskretnego wsparcia samego koncernu.

NAS Analytics TAG

Dziś sprawy poszły już nieco dalej. Jak informuje brytyjski portal Morebikes.com, BMW złożyło dokumenty patentowe, dotyczące tego rodzaju silnika, przeznaczonego do masowej produkcji. Ma on być również montowany w piaście przedniego koła i, zgodnie z opisem we wniosku, działać w synergii z konwencjonalnym napędem tylnego koła. Jednostka ta ma być przeznaczona dla motocykli i pojazdów trójkołowych.

bmw-electric-front-wheel-01-websmall

Jakie są zalety tego rozwiązania? Potencjalnie bardzo duże. Przede wszystkim, ułatwiają wydostawanie się ciężkim motocyklem z różnych terenowych pułapek, w które zdarza się wjechać. Szybki stromy podjazd bez przyczepności na tylnym kole, taplanie się w błocie czy nawet użycie przedniego silnika jako biegu wstecznego - takich sytuacji jest wiele.

Pomocnicza jednostka elektryczna na pewno nie będzie używana przy szybkiej jeździe po asfalcie. W prototypie Wunderlicha silnik o mocy ok. 14 KM wyłączał się automatycznie po przekroczeniu prędkości 20 km/h. Spodziewamy się, że w przypadku wersji produkcyjnej będzie podobnie. Napęd przedniego koła będzie prawdopodobnie jedną z drogich opcji, dostępnych w katalogu fabrycznych akcesoriów do ciężkich maszyn turystycznych z rodziny R1250.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: rad 11/01/2019 09:22

Tylko Ty

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę