tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Supercross: wyniki dziewi±tej rundy. Ken Roczen triumfuje w Indianapolis [VIDEO]

AMA Supercross: wyniki dziewi±tej rundy. Ken Roczen triumfuje w Indianapolis [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.03.13, 11:52 Drukuj

Seria Monster Energy AMA Supercross już nie raz pokazała, że potrafi być pełna niespodzianek. Tak było również w miniony weekend w Indianapolis, choć na pewno zwycięstwo Kena Roczena w klasie SX450 było długo wyczekiwane przez wielu oraz przez samego zawodnika.

Po starcie Ken zgarnął holeshota i szybko objął prowadzenie. Za nim podążali Adam Cianciarulo, Cooper Webb i Chase Sexton. Sexton szybko przebił się na drugie miejsce i zaczał ścigać Roczena. Niestety, jak już zdążyliśmy chyba przywyknąć, tak i tym razem zawodnik Hondy zaliczył upadek, po tym, jak koleina złapała przednie koło jego motocykla. To dało przestrzeń Roczenowi i chwilowo zdjęło z niego presję. A Sexton ostatecznie ukończył wyścig na dziesiątej pozycji.

W tym czasie Tomac, który wystartował poza pierwszą dziesiątką, zaczął przedzierać sie przez stawkę. Ścigał Adama Cianciarulo, który po problemach w whoopsach jechał na szóstym miejscu. Tomacowi nie udało się wyprzedzić rywala, a dodatkowo objechał go jeszcze Christian Craig, co sprawiło, że metę przejechał ósmy. Tym samym Tomac stracił tabliczkę lidera na rzecz Coopera Webba, który po upadku Sextona chwilowo jechał drugi. Jednak Webbowi również zabrakło zwyczajowego pazura w końcowej fazie wyścigu, a dodatkowo popełniony błąd sprawił, że został wyprzedzony przez Justina Barcię.

Na końcowych okrążeniach Barcia i Roczen walczyli o pierwsze zwycięstwo w tym sezonie. Barcia naciskał, ale Roczen nie odpuszczał. Zaliczył drobne problemy na ostatnim okrażeniu, ale ostatecznie udało mu się zwyciężyć. Stadion Lucas Oil oszalał z radości. To było długo wyczekiwane przez wielu zwycięstwo, a gratulacje szczęśliwemu Roczenowi po kolei składali praktycznie wszyscy zawodnicy. Barcia zajął drugie miejsce, a Cooper Webb trzecie.

15. Fredrik Noren

Klasyfikacja generalna klasy SX450 (po 9 rundach)

15. Shane McElrath 63

W klasie SX250 East Hunter Lawrence zgarnął holeshota i szybko objął prowadzenie. Nate Thrasher i jego koledzy z zespołu Jordon Smith i Haiden Deegan, zajęli miejsca 3-4-5 za jadącym na drugiej pozycji Chrisem Blose. W ciągu dwóch okrążeń Thrasher znalazł się na drugim miejscu i rozpoczął pościg za Lawrencem, który nadal jechał na prowadzeniu.

Trudne warunki na torze sprawiły, że utrzymanie równego tempa było na wagę złota. Obaj zawodnicy popełnili kilka drobnych błędów, ale to Lawrence zminimalizował straty w trakcie wyścigu. Wydawało się, że nawet przy wyprzedzaniu dublowanych zawodników Lawrence był trochę lepszy, a Thrasher po prostu nie mógł dotrzymać mu tempa. Lawrence odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie i zwiększył swoją przewagę w mistrzostwach do 22 punktów.

Nate Thrasher musiał zadowolić się drugim miejscem, ale był to również miły powrót na podium po ciężkim wyścigu w Daytona. Trzecie miejsce zajął Jordon Smith, który wcześnie uplasował się za swoim kolegą z drużyny, ale nie był w stanie odrobić strat do prowadzącej dwójki.

W klasyfikacji generalnej drugie miejsce zajmuje Max Anstie, który uplasował się na piątej pozycji za Jeremym Martinem. Trzecie miejsce w tabeli zajmuje Thrasher, który jednak traci do lidera 32 punkty.