tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Supercross: wyniki fina³owej rundy. Sexton zdobywa pierwszy od 20 lat tytu³ dla Hondy [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.05.15, 11:04 Drukuj

W minioną sobotę w Salt Lake City odbyła się finałowa runda tegorocznej serii Monster Energy AMA Supercrossu. Tytuły mistrzowskie w klasach SX250 zostały już przypieczętowane, a po zaskakującej kontuzji Eli Tomaca tydzień temu, znany był również nieoficjalny mistrz klasy królewskiej. W ostatniej rundzie, Chase Sexton postawił przysłowiową kropkę nad i, wygrywając wyścig główny i zdobywając pierwszy od 20 lat tytuł w klasie SX450 dla Hondy.

Wyścig wciąż jednak musiał się odbyć, a w zdziesiątkowanej kontuzjami stawce Sexton, Ken Roczen, Adam Cianciarulo, Aaron Plessinger i Justin Hill wywalczyli sobie najlepsze pozycje do wyścigu głównego. I gdy myśleliśmy, że to już wreszcie koniec z kontuzjami, Roczen w trzecim zakręcie wyścigu głównego zaliczył uślizg motocykla i kontuzjował kolano. Tym sposobem zawodnik Suzuki nie ukończył ostatniego wyścigu i stracił szansę na zajęcie trzeciego miejsca na podium sezonu.

A sam wyścig, to dominacja Chase'a Sextona, który najpierw zgarnął holeshota, a następenie prowadził na każdym okrążeniu aż do mety. Sexton odniósł swoje szóste zwycięstwo w tym roku i oficjalnie został mistrzem klasy SX450. Tytuł ten jest pierwszym zwycięstwem Hondy w klasie SX450 od czasu Ricky'ego Carmichaela, który wygrał serię w 2003 roku.

Za nim uplasował się Aaron Plessinger, który wrócił po kontuzji, choć nie był jeszcze w pełni formy. Mimo tego, Plessinger zaliczył swój najlepszy start w sezonie zajmując drugie miejsce. Podium w Salt Lake City uzupełnił Justin Hill, dla którego był to pierwszy sezon po dwóch latach przerwy od ścigania, a w którym po raz pierwszy w karierze stanął na podium klasy królewskiej. Pierwszą piątkę uzupełnili Adam Cianciarulo i Dean Wilson.

10. Dean Wilson 200

W połączonej klasie SX250 na starcie, ostatni raz w tym sezonie, stanęli obok siebie bracia Jett i Hunter Lawrence. Obaj świeżo upieczeni mistrzowie regionów założyli na finał tablice z numerem 1. Był to również ostatni wyścig Jetta przed przejściem do klasy 450.

Po starcie wyścigu RJ Hampshire zgarnął holeshota, a za nim Jett Lawrence szybko zajął drugie miejsce. Hunter Lawrence miał fatalny start i był daleko w tyle, więc czekało go sporo pracy.

Jett podążał za RJ'em przez około sześć okrążeń, zanim zbliżył się na tyle, aby przejąć prowadzenie. Wypracował sobie niewielką przewagę i dowiózł ją do mety odnosząc swoje 13. zwycięstwo w klasie SX250.  Hampshire dojechał na metę drugi i przypieczętował wicemistrzostwo dywizji zachodniej. Trzecie miejsce w Salt Lake City zajął Levi Kitchen, który również w dywizji zachodniej, zajął czwarte miejsce w tabeli.

Jo Shimoda i Jordon Smith zamknęli pierwszą piątkę, a za nimi uplasował się Hunter Lawrence, który po odrobieniu start startowych, po drodze został jeszcze spowolniony przez upadek zawodnika jadącego tuż przed nim.

Haiden Deegan, który w finałowej rundzie zajął ósme miejsce i przypieczętował tytuł wicemistrzowski w klasie SX250 East,  został wybrany debiutantem roku.

Zawodnicy mają teraz dwa tygodnie przerwy, aż do 27 maja, kiedy to na Fox Raceway wystartuje seria outdoorowa AMA Pro Motocrossu.