tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 AMA Supercross: wyniki 16 rundy. Sensacyjne rozstrzygniêcia w Denver [VIDEO]

AMA Supercross: wyniki 16 rundy. Sensacyjne rozstrzygniêcia w Denver [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.05.08, 12:19 Drukuj

Przed rundą w Denver istniała realna szansa na finalne rozstrzygnięcia w obu klasach i koronację dwóch mistrzów. Jett Lawrence miał szansę na przypieczętowanie mistrzostwa klasy SX250 West, a Eli Tomac na zdobycie drugiego z rzędu tytułu w klasie SX450. I rzeczywiście, rozstrzygnięcia nastąpiły, jednak nie do końca takie, jakich się można było spodziewać.

Po starcie wyścigu głównego klasy SX450, wszystko wyglądało świetnie dla Tomaca, który na pierwszym okrążeniu przejął prowadzenie od Shane'a McElratha i zaczął odjeżdżać po zwycięstwo. Z Chasem Sextonem jadącym na szóstym miejscu, wszystko układało się po myśli Tomaca. Niedługo później jednak sprawy potpoczyły się w zupełnie innym kierunku. W sekcji rytmicznej Tomac uderzył piętą w ziemię, a reszta jego stopy odbiła do góry i, jak potwierdzono później, spowodowała zerwanie ścięgna Achillesa. Tomac zjechał z toru i  stało się jasne, że tytuł, który był w zasięgu ręki, nagle oddala się w zastraszającym tempie.

Wszystko dlatego, że Sexton wypracował sobie drogę na czoło stawki, objął prowadzenie i wygrał. Równocześnie stał się nowym liderem klasyfikacji generalnej i (póki co) nieoficjalnie nowym mistrzem klasy SX450. Do rozegrania została już tylko jedna runda, 13 maja w Salt Lake City, podczas której wszystko zostanie potwierdzone oficjalnie.

W całym tym zamieszaniu nie można pominąć niesamowitego występu Kena Roczena, który upadł w pierwszym zakręcie i wznawiał wyścig z ostatniego miejsca. Roczen uparcie zaczął przedzierać się przez stawkę i na 12. okrążeniu awansował na trzecie miejsce, a na 20. wyprzedził Adama Cianciarulo i ostatecznie zajął drugie miejsce. Cianciarulo zajął trzecie miejsce i po raz pierwszy stanął na podium w tym sezonie.

15. Michael Hicks

Klasyfikacja generalna klasy SX450 (po 16 rundach)

15. Kyle Chisholm 103

W klasie SX250 West lider punktowy, Jett Lawrence, choć nie miał najlepszego startu i początkowo jechał w okolicy dziesiątego miejsca, nie miał powodów do zmartwień. Dziesiąta pozycja była wciąż wystarczająca, aby przypieczętować tytuł. Trudno jednak spodziewać się po zawodniku takim, jak on, że zadowoli się tak odległym miejscem. Jett ruszył do przodu i ostatecznie ukończył wyścig na trzeciej pozycji i po raz drugi zgarnął tytuł mistrzowski.

Natomiast zwycięzcą wyścigu został RJ Hampshire, choć nie przyszło mu to łatwo. Na początku wyścigu prowadził Max Vohland, ale Levi Kitchen i Hampshire byli w stanie go wyprzedzić. Kitchen miał przyzwoitą przewagę nad Hampshire, ale Hampshire powoli ją zmniejszał. W chwili gdy wyglądało, że ruszy na rywala, popełnił błąd i wypadł z toru. Wszystko wskazywało, że Kitchen może wygrać, ale wściekły Hampshire nie odpuszczał. Na kilka okrążeń przed końcem Hampshire przebił się przez whoopsy i w kolejnym zakręcie wyprzedził Kitchena, który próbował jeszcze wrócić na prowadzenie, ale bezskutecznie.