Zmarł Ivano Beggio - twórca motocyklowej potęgi Aprilii

Autor: Konrad Bartnik 2018.03.14, 13:48 Drukuj

W wieku 73 lat odszedł Ivano Beggio, syn założyciela Aprilii, który jako pierwszy skierował firmę w kierunku branży motocyklowej i był autorem jej sportowych sukcesów. Kondolencje i wyrazy szacunku płyną z całego świata, także od legendarnych zawodników, którzy zaczynali karierę pod skrzydłami Ivana.

Firma Aprilia została założona w latach 40 XX wieku we włoskim Noale przez Cavaliere Alberto Beggio i zajmowała się początkowo produkcją rowerów. Dopiero syna Alberto - Ivano, konstruując w 1968 roku pierwszy motorower, położył fundament pod to, czym włoska firma jest teraz. Niemal od początku działalności Aprilii w świecie motocyklowym kładziono ogromny nacisk na sport motorowy - najpierw, w latach 70 przyszły sukcesy w motocrossie, a od 1985 roku w klasie 250 w wyścigach Grand Prix.

Ivano Beggio był przyjacielem i mentorem takich wyścigowych sław jak Valentino Rossi, Max Biaggi, Loris Capirossi, Marco Simoncelli, Marco Melandri, Casey Stoner czy Alvaro Bautista. Max Biaggi nazywa go wręcz swoim "sportowym ojcem", który w niego uwierzył i w 1992 roku dał młodziutkiemu wtedy zawodnikowi szansę walki o najwyższe trofea.

Marka Aprilia należy od 2004 roku do grupy Piaggio. Jej prezes, Roberto Colaninno, napisał w oficjalnym oświadczeniu: "Ivano Beggio połączył umiejętności i odwagę z kreatywnością i czystą pasją dla motocykli. Był także wizjonerem, który wyprzedzał swój czas, a niezwykłe połączenie tych czynników pozwoliło mu na napisanie, praktycznie od zera, jednej z najpiękniejszych historii związanych z włoską motoryzacją. Jego marzenie stało się rzeczywistością. Kontynuacja udziału w sporcie motorowym i wzmacnianie marki Aprilia na całym świecie będzie dla nas najlepszym sposobem na uczczenie jego pamięci."

Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę