tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zapomniana legenda Lecha. Tak rodzi si pierwszy polski motocykl
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zapomniana legenda Lecha. Tak rodzi si pierwszy polski motocykl

Autor: Redakcja 2019.11.11, 15:16 Drukuj

Pierwszym polskim motocyklem, wbrew temu, co powszechnie się sądzi, nie był Sokół, a Lech. Towarzystwo Akcyjne W. Sawicki i Spółka skonstruowała pierwsze egzemplarze już w 1929 roku, pięć lat przed pierwszym Sokołem.

Pierwsza w Polsce fabryka motocykli powstała 1 stycznia 1929 roku, w Opalenicy z inicjatywy Wacława Sawickiego, który przed wojną prowadził w tym mieście parową garbarnię. Za konstrukcję Lecha odpowiadał inżynier Władysław Zalewski, który wrócił do niepodległej Polski.

NAS Analytics TAG

Prototypem motocykla udało się zainteresować Ministerstwo Spraw Wojskowych i Wojskowy Instytut Badań Inżynierii w Warszawie. Na początku 1930 roku wydawało się, że kooperacja z wojskiem jest na dobrej drodze, dlatego ekipa konstruktorów wzięła się ostro do pracy. Wprowadzono kilka ulepszeń - przeprojektowano ramę, a w przednim kole zamontowano hamulec bębnowy. Motocykl testowano na rajdach turystycznych.

Mimo pozytywnego odbioru motocykla na targach i w rajdach, wojsko zwlekało z konkretnymi decyzjami, co sprowadziło na Wacława Sawickiego kłopoty finansowe. Próbował on przekształcić firmę w spółkę akcyjną, ale bez powodzenia. Tym sposobem, po wyprodukowaniu kilkudziesięciu egzemplarzy, pierwsza polska prywatna fabryka motocykli upadła.

Ostatnim śladem po motocyklu Lech był wpis w wykazie mobilizacyjnym z 1938 roku, gdzie wspomniano o trzech sprawnych technicznie jednośladach. Do dziś nie przetrwał żaden z nich, jednym namacalnym śladem po pierwszym polskim motocykli jest...jego pomnik naturalnej wielkości, znajdujący się w Opalenicy.

Motocykl Lech - dane techniczne

 • Silnik - dwucylindrowy, widlasty, dolnozaworowy
 • Pojemność - 500 cm3
 • Moc - 5 KM
 • Skrzynia biegów - o 3 przełożeniach
 • Zawieszenie przednie - trapezowe, ze sprężynami płaskimi
 • Zawieszenie tylne - sztywny wahacz
 • Hamulce - bębnowe
 • Prędkość maksymalna - 75 km/h
NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

  NAS Analytics TAG
  na gr