tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Odszedł Giancarlo Morbidelli, słynny włoski producent motocykli wyścigowych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Odszedł Giancarlo Morbidelli, słynny włoski producent motocykli wyścigowych

Autor: Janusz Bębenek 2020.02.13, 16:11 Drukuj

W wieku 86 lat, po długiej chorobie, zmarł w rodzinnym Pesaro Giancarlo Morbidelli, włoski przemysłowiec, który stworzył firmowany swoim nazwiskiem team wyścigowy, jeżdżący na maszynach własnej konstrukcji. Ekipa ta w drugiej połowie lat 70 zdominowała mistrzostwa świata klasy 125, zdobyła również tytuł w klasie 250.

Urodzony w 1934 roku Giancarlo Morbidelli po ukończeniu kilku szkół technicznych zaczął karierę jako producent maszyn do obróbki drewna. Dzięki talentowi i pomysłowości jego biznes szybko się rozrósł, a zakład zatrudniał 300 pracowników. Największą pasją przemysłowca były jednak motocykle. 

NAS Analytics TAG

Pod koniec lat 60 Morbidelli zbudował pierwszą wyścigówkę z silnikiem 50 cm3. Następnie w 1971 roku pojawiła się chłodzona cieczą maszyna klasy 125. Na początku sezonu 1972 kierowca Gilbert Parlotti wygrał na niej dwa wyścigi Grand Prix, niestety tuż potem zginął w trakcie zawodów TT na wyspie Man. Tragedia nie zatrzymała Morbidellego - w 1974 głównym konstruktorem w firmie został Jorg Muller, od którego zaczęło się pasmo jej największych sukcesów. W latach 1975 -1980 zawodnicy na motocyklach Morbidelli zdobyli kilka tytułów mistrzowskich w klasach 125 i 250. Byli wśród nich Paolo Pileri, Pier Paolo Bianchi, Mario Lega i Eugenio Lazzarini. Maszyny Morbidelli jeździły w mistrzostwach świata do 1982 roku.

Jedyną próbę wejścia na szeroki rynek motocyklowy Giancarlo Morbidelli podjął w 1994 roku, budując wspaniały sportowo turystyczny motocykl z silnikiem V8 o pojemności 847 cm3. Był on jednak bardzo drogi i nigdy nie wszedł do produkcji seryjnej. Pojedyncze egzemplarze tej maszyny można dziś oglądać w muzeach motoryzacji, m.in. w USA oraz w Pesaro, gdzie kolekcja 350 unikatowych maszyn, należących do Giancarlo, jest dziś udostępniona publiczności. 

Syn przemysłowca, Gianni Morbidelli, był w latach 1990-97 kierowcą Formuły 1. Nie odniósł jednak większych sukcesów. Odnalazł się jednak w świecie wyścigów aut turystycznych, gdzie zdobył kilka tytułów mistrzowskich. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę