tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykle Morbidelli mog wrci na rynek. Chiczycy kupili prawa do marki
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykle Morbidelli mog wrci na rynek. Chiczycy kupili prawa do marki

Autor: Wojciech Grzesiak 2023.01.12, 08:25 Drukuj

Wiele wskazuje na to, że Chińczycy mogą wskrzesić kolejną włoską markę motocykli. Tym razem byłoby to Morbidelli. Najciekawszy w tym wszystkim jest fakt, że prawa do produkcji kupił koncern Qianjiang, który jest właścicielem marki Benelli. Jeżeli Morbidelli wstanie z martwych, to będzie to kolejny odkurzony producent z Pesaro.

Qianjiang ma w swoim portfelu takie marki jak Benelli, Keeway, QJ Motor oraz niedawno utworzoną markę premium Keeway - MBP, choć ta jest produkowana przez Gaokin i Longjia. Właścicielami praw jest z kolei firma Powerlink z Hong Kongu, więc zrobiła się z tego ciekawa mieszanka. Teraz włoski portal Moto.it informuje, że chiński koncern miałby wskrzesić kolejną włoską markę i tym razem może to być Morbidelli. Tu prawa do marki również kupiło Powerlink Technology, które prawdopodobnie ma powiązania z Qianjiang.

NAS Analytics TAG

Firma Powerlink zastrzegła znaki towarowe Morbidelli MBP oraz Morbidelli MBP Pesaro, gdzie MBP to skrót od Moto Bologna Passione. Benelli niegdyś współpracowało z Morbidelli przy tworzeniu motocykli wyścigowych. Z tego właśnie jest znana ta druga marka. Giancarlo Morbidelli zajmował się wytwarzaniem maszyn do obróbki drewna, ale to nie przeszkodziło mu w rozpoczęciu opracowywania i produkcji motocykli. W 1969 r. po raz pierwszy wystawił zespół w wyścigach Grand Prix i startował on w klasie 50 cc. W 1975 Paolo Pileri zdobył dla Morbidelli tytuł mistrza świata w klasie 125 cc. Rok później uczynił to Paolo Bianchi.

W 1976 r. producent zaczął sprzedawać swoje maszyny prywatnym zespołom. Stworzono także fabrykę MBA - Morbidelli-Benelli-Armi, która produkowała maszyny z silnikami o pojemnościach od 123 do 248 cm3. W 1994 r. Morbidelli przedstawiło motocykl turystyczny z silnikiem V8 o pojemności 847 cm3. W 2001 r. trafił on do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdroższy motocykl na świecie. Pokazywano go na wielu wystawach i w muzeach. Teraz można go zobaczyć m.in. w muzeum Morbidelli w Pesaro. Giancarlo Morbidelli zmarł w 2020 r.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr