tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zakup nowego motocykla przez internet - poradnik
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zakup nowego motocykla przez internet - poradnik

Autor: Wojtek Grzesiak 2020.12.23, 14:26 3 Drukuj

Moda na zakupy na odległość dotarła także do branży motoryzacyjnej. Jak kupić nowy motocykl przez internet? Co trzeba wiedzieć? Na co zwracać uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym poradniku.

Polowanie na czerwony październik
Oczywiście pierwszym krokiem jest wyszukanie interesującego nas motocykla. Zazwyczaj do poszukiwań wykorzystuje się popularne platformy ogłoszeniowe, ponieważ sklepy internetowe producentów i importerów nadal są bardzo świeżym zjawiskiem. W Polsce takie platformy na razie uruchomiły tylko takie marki jak Kawasaki i Romet. Plusem takiego rozwiązania jest jego prostota, ponieważ kupujemy motocykl prosto od importera, bez żadnych pośredników. Minus jest taki, że nie ma możliwości negocjacji ceny tak, jak ma to miejsce w przypadku zakupów dokonywanych poprzez salon. W naszym scenariuszu skupimy się na najpopularniejszej formie zakupu - czyli przez kontakt z salonem.

NAS Analytics TAG

Formalności
Jeżeli już wybraliśmy sprzęt i dogadaliśmy się co do ceny, to pozostaje kwestia złożenia zamówienia. Najlepsza forma to poproszenie o sporządzenie przez salon dokumentu potwierdzającego zamówienie, przesłanie skanu z podpisem salonu, wydrukowanie i odesłanie skanu podpisanego przez siebie. W wielu przypadkach potwierdzanie transakcji odbywa się także za pomocą wiadomości e-mail. Czy prawo dopuszcza taką możliwość? Jak czytamy w portalu codozasady.pl, do zawarcia umowy sprzedaży rzeczy ruchomych nie jest wymagana forma szczególna czynności prawnych, a zatem do zakupu motocykla wystarczy spisanie ustaleń i potwierdzenie ich w formie wiadomości e-mail. Najdoskonalszym rozwiązaniem jest podpisanie wiadomości kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taki podpis gwarantuje w stu procentach potwierdzenie tożsamości obu stron.

Finansowanie
Skoro już jesteśmy przy finansowaniu, to przy zakupach na odległość możemy skorzystać nie tylko z płatności przelewem. Motocykl można sfinansować także korzystając z kredytu i leasingu. Taka forma wymaga jednak spotkania z doradcą, ale banki i firmy leasingowe idą na rękę klientom i doradcy umawiają się na podpisanie umowy w sposób możliwie jak najmniej absorbujący kupującego. Przykład? Załóżmy, że mieszkamy w Gdańsku, ale motocykl kupujemy w Krakowie i korzystamy z finansowania zapewnianego przez salon. Bank lub firma leasingowa, z którą współpracuje salon, ma swoją filię także w Gdańsku. W takim przypadku umowa zostanie przekazana do podpisania doradcy z lokalnego oddziału. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku umowy kredytowej.

Rejestracja motocykla
W przypadku leasingu, jeżeli salon znajduje się w innym mieście, możemy zdecydować o miejscu rejestracji i wcale nie musi być to miejsce naszego zameldowania lub wykonywania działalności gospodarczej ani miejsce, w którym znajduje się salon. Tu posłużę się przykładem z życia wziętym - małżeństwo z Łodzi zakupiło motocykl w Poznaniu i jako formę finansowania wybrało leasing, ale był to prezent dla żony i mąż chciał, aby motocykl zarejestrowano w Krakowie na rejestracji KK, ponieważ takie są inicjały jego małżonki. Procedura wyglądała następująco - umowa została podpisana w Łodzi, dokumenty wysłane z Poznania do oddziału firmy leasingowej w Krakowie i ten dokonał rejestracji, a następnie tablica rejestracyjna i dowód zostały zwrócone do Poznania.

Przy zakupie za gotówkę lub w kredycie konsumenckim sprawa wygląda trochę inaczej. Salon przesyła dokumenty kupującemu i ten na własną rękę rejestruje motocykl. W przypadku kredytu banki żądają dokonania cesji polisy AC.

Skoro przy ubezpieczeniu jesteśmy, to należy pamiętać, że polisa OC (a w przypadku finansowania także polisa AC) musi zostać zawarta w tym samym dniu, w którym doszło do rejestracji. Zazwyczaj wystarczy przesłać mailem skan umowy z pieczątką z wydziału komunikacji oraz skan dowodu rejestracyjnego.

Transport motocykla
Po załatwieniu kwestii formalnych wreszcie przyszedł dzień, w którym motocykl może opuścić salon. Założyliśmy, że nie będziemy się wysilać i jechać po motocykl do innego miasta, więc w grę wchodzi jedynie transport. Tutaj są dwie opcje - transport własny salonu oraz firma transportowa. W pierwszym przypadku sprawa jest prosta - salon pakuje motocykl na busa i wiezie go do klienta. W razie stwierdzenia szkód lub nieprawidłowości koszty są po stronie salonu.

Sprawa nieco się komplikuje przy transporcie przez firmę zewnętrzną. W Polsce mamy dwóch wiodących przewoźników - Groupe CAT oraz Gefco. Jak wygląda procedura w takim przypadku? Salon zleca transport przewoźnikowi, a ten potwierdza, kiedy nastąpi odbiór. Przy odbiorze salon powinien wykonać szczegółową dokumentację fotograficzną motocykla. Zdjęcia najlepiej zrobić zarówno przed załadunkiem jak i po umieszczeniu motocykla na ciężarówce tak żeby było widać między innymi sposób zamocowania pasów. Oprócz tego kierowca zawsze spisuje odpowiedni protokół potwierdzający stan motocykla podczas odbioru.

W większości przypadków transport zajmuje 24 godziny. Zazwyczaj motocykle dojeżdżają do klientów bez żadnych problemów, ale oczywiście wypadki się zdarzają. Co wtedy? Przede wszystkim należy wskazać kierowcy zauważone uszkodzenia i spisać je na protokole. Warto także wykonać dokumentację zdjęciową. O uszkodzeniach należy powiadomić salon, który z kolei skontaktuje się z przewoźnikiem. Firmy transportowe są ubezpieczone, a magazyny - monitorowane. Po przyjeździe do magazynu motocykl jest śledzony od rampy załadunkowej aż do miejsca "leżakowania" i następnie do ponownego załadunku. Jeżeli salon wykonał dokumentację zdjęciową przy załadunku i nie stwierdzono uszkodzeń, to najprawdopodobniej szkody zostaną pokryte właśnie z polisy firmy transportowej.

Zwrot motocykla
To sytuacja bardzo ekstremalna, ale życie pisze różne scenariusze. Polskie prawo daje osobie fizycznej możliwość dokonania zwrotu rzeczy zakupionej przez internet w ciągu 14 dni. Czy te zasady obejmują również zakup motocykla? Okazuje się, że prawnie jest to możliwe. Pod lupę wzięliśmy najprostszy wariant - czyli zakup za gotówkę. Scenariusz, który wzięliśmy pod uwagę dotyczy motocykla uruchomionego i zarejestrowanego. W przypadku kredytu lub leasingu należy ustalić szczegóły z firmą finansującą zakup. Poniżej przytaczamy odpowiedź pani Agnieszki Kowalskiej z biura prasowego UOKiK:

"Prawo daje możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni, jeśli produkt jest zakupiony przez internet lub poza lokalem firmy (np. przez telefon). Istnieją pewne wyłączenia dotyczące np. rzeczy wyprodukowanych na specjalne zamówienie klienta (biżuteria z grawerem) czy płyt z filmami, muzyką lub programami komputerowymi po otwarciu zapieczętowanego opakowania, ale ustawa o prawach konsumenta nie wymienia wśród nich motocykli - można je więc zwracać na normalnych zasadach. Proszę pamiętać, że "normalne zasady" oznaczają, że rzeczy nie wolno używać - można ją tylko obejrzeć i przetestować w sposób, który pozwoli poznać jej cechy, charakter i sposób funkcjonowania (czyli w granicach regulowanych przez art. 34 pkt 4 ustawy o prawach konsumenta). W przypadku wątpliwości co oznacza ten zakres - każdy taka sytuacja powinna być rozpatrywana indywidualnie. Jeśli na zlecenie kupującego sprzedający motocykl zarejestruje i ubezpieczy, to to już wykracza poza to, co się robi z motocyklem w sklepie. Tym samym oświadczenie o odstąpieniu będzie skuteczne, ale sprzedawca może potrącić z ceny wartość, o jaką rzecz została obniżona."

Jak widać zakup motocykla przez internet nie jest niczym skomplikowanym i już teraz taka sprzedaż stanowi lwią część transakcji zawieranych przez salony. Jeżeli dokumentacja zostanie odpowiednio sporządzona, to taka forma spełniania motocyklowych marzeń jest czystą przyjemnością.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 2
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê