tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Zagadka tygodnia: w jakiej kolejności powinny przejechać pojazdy?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Zagadka tygodnia: w jakiej kolejności powinny przejechać pojazdy?

Autor: Barry 2017.11.24, 13:04 6 Drukuj

Nasza ostatnia, prosta zagadka ruchu drogowego wzbudziła bardzo burzliwą dyskusję. Wszyscy narzekali, że jest zbyt prosta, a jednocześnie w komentarzach przewijało się mnóstwo błędnych odpowiedzi. Jak będzie tym razem?

Przerażeni i zmartwieni ilością problemów z rozwikłaniem zagadki z minionego tygodnia, postanowiliśmy z podobnych łamigłówek ruchu drogowego uczynić tradycję… Tak, od teraz nazywa się to "zagadka tygodnia" i ma na celu edukowanie, a tym samym podnoszenie poziomu bezpieczeństwa na naszych drogach.

NAS Analytics TAG

Zagadkę z poprzedniego tygodnia znajdziecie tu.

Trzy pojazdy, jeden znak

Tym razem na obrazku widzimy trzy pojazdy: motocykl (C), samochód (A) i pojazd szynowy (B). Widzimy również znak C-12 "ruch okrężny". W jakiej kolejności powinny przejechać pojazdy?

Osamotniony znak C-12

Wiele błędów w rozwiązywaniu tej zagadki wynika z pobieżnej znajomości przepisów i zapamiętanej regułki "ten na rondzie ma zawsze pierwszeństwo". Tymczasem polskie przepisy nie posługują się w ogóle takim pojęciem, jak rondo. Jest jedynie skrzyżowanie o ruchu okrężnym, oznaczone widocznym na grafice znakiem C-12. Ów znak oznacza dokładnie: skrzyżowanie o ruchu okrężnym, odbywającym się dookoła wyspy, w kierunku wskazanym na znaku. I teraz najważniejsze - jeśli znak C-12 występuje samodzielnie, obowiązuje zasada pierwszeństwa pojazdu nadjeżdżającego z prawej strony (skrzyżowanie równorzędne), co w praktyce oznacza, że kierowca jadący po rondzie musi zawsze ustąpić pierwszeństwa kierowcom pojazdów, którzy chcą na to rondo wjechać. I dokładnie taką sytuację obrazuje przedstawiona grafika.

Na ogół w parze ze znakiem A-7

W praktyce na ogół spotykamy się z sytuacją, w której znak C-12 "ruch okrężny" występuje razem ze znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". I to właśnie sytuacja, której dotyczy znana niektórym zasada mówiąca, że "ten na rondzie ma pierwszeństwo". Zgodnie z Rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury, znak C-12 "ruch okrężny" na drogach publicznych zawsze stosuje się ze wspomnianym znakiem A-7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu". Zgodnie z tym Rozporządzeniem znak C-12 samodzielnie może występować wyłącznie na drogach niepublicznych. W praktyce spotykamy taką sytuację bardzo rzadko, a jeśli już, to na drogach osiedlowych.

Rozwiązanie zagadki

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego najpierw pojedzie tramwaj (B), później samochód (A) i dopiero na końcu motocykl (C).

Rozwiązanie zagadki dla ambitnych

Motocykl widoczny na grafice to Benelli BN 251.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę