tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pierwszeństwo łamane. Kiedy włączać kierunkowskaz i czy w ogóle to robić?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pierwszeństwo łamane. Kiedy włączać kierunkowskaz i czy w ogóle to robić?

Autor: Raff 2019.10.22, 15:41 17 Drukuj

Skrzyżowania z tak zwanym pierwszeństwem łamanym często sprawiają nam trudność. Wielu z nas albo używa tam kierunkowskazów nieprawidłowo, albo nie używa ich w ogóle. Tymczasem każdy zamiar zmiany kierunku jazdy powinien zostać odpowiednio wcześniej zasygnalizowany.

Tabliczki z grupy T-6, informujące o przebiegu drogi z pierwszeństwem, sprawiają kierowcom zaskakująco dużo kłopotu. Nie chodzi przy tym o sposób pokonania skrzyżowania, czy ustępowanie pierwszeństwa. Najwięcej trudności sprawia… sygnalizowanie manewrów.

NAS Analytics TAG

Z naszych własnych obserwacji wynika, że na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym, znakomita większość kierowców błędnie sygnalizuje zamiary. Poruszając się drogą z pierwszeństwem, nie włączają kierunkowskazów przed skrętem, choć powinni. Jak wynika z Prawa o ruchu drogowym:

Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.

Jasno i wyraźnie określono zatem, że każda zmiana kierunku ruchu, nawet ta, która odbywa się na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym, musi zostać zawczasu zasygnalizowana.

A co w sytuacji, gdy na skrzyżowaniu z takim pierwszeństwem zamierzamy jechać prosto? Zmiana kierunku ruchu wówczas nie występuje, co oznacza, że zjeżdżając na wprost z drogi głównej nie włączamy kierunkowskazu. Z tym także wielu kierowców ma kłopot - podczas godzinnej obserwacji jednego ze skrzyżowań aż 8/10 kierowców błędnie użyło kierunkowskazu w opisywanej sytuacji.

Do tematu sygnalizowania zmiany kierunku ruchu odnosiło się już Ministerstwo Infrastruktury.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę