Uprawnienia do prowadzenia motocykla

Autor: 2004.11.15, 00:42 597 Drukuj

Aby móc zgodnie z prawem prowadzić jednoślad, należy mieć uprawnienia do jego prowadzenia. W przypadku motocykli jest to prawo jazdy kategorii A lub A1. W przypadku motorowerów jest to karta motorowerowa (dla osób nieletnich) lub dowód osobisty, potwierdzający ukończenie 18-stego roku życia.

Kategoria A pozwala na prowadzenie każdego motocykla. Aby ubiegać się o kategorię A, trzeba mieć ukończone 18 lat.

Kategoria A1 jest dostępna od 16-stego roku życia (stan na dzień 1 listopada 2004) za zgodą rodziców lub prawnych opiekunów i pozwala prowadzić motocykle o pojemności do 125 cm3.

Zarówno kurs na prawo jazdy kategorii A1, jak i kategorii A można rozpocząć na 3 miesiące przed ukończeniem wymaganego wieku.

Osoby, które ukończyły 13 lat, a nie mają jeszcze skończonych lat 18-stu, mogą starać o kartę motorowerową. Dokument ten uprawnia do prowadzenia motoroweru, czyli pojazdu o pojemności do 50 cm3 i rozwijającego prędkość nie większą niż 45 km/h.

Kategoria A1

Niestety prawo jazdy kategorii A1 nie jest tanią rzeczą. Na dzień 10 stycznia 2005 sprawa wygląda następująco:

Po pierwsze, prawo jazdy kategorii A1 upoważnia nas do kierowania pojazdem o pojemności skokowej do 125 ccm i mocy do 15km (11kW). Aby je uzyskać należy spełnić parę warunków:

  1. Mieć ukończone 16 lat
  2. Przejść badanie lekarskie
  3. Ukończyć kurs w Ośrodku Szkolenia Kierowców i uzyskać odpowiedni dokument
  4. Mieć pisemną zgodę rodziców
  5. Zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny w WORD (Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego).

Kurs składa się z 30 godzin nauki teorii i 20 godzin praktyki - jazdy (10 na placu i 10 na mieście). Cena kursu to już mniej przyjemna sprawa - od 500 do 1100 zł - zależnie od miasta i Ośrodka (Wałbrzych - 650 zł). Badania lekarskie: ok. 100 zł, egzamin teoretyczny 20 zł, egzamin praktyczny 96 zł. Wydanie prawa jazdy to koszt 70 zł. Każdy ośrodek posiada jakiś motocykl. Niektóre mają nowsze maszyny, niektóre starsze, na przykład Mińsk 125, którego jedyną zaletą jest niska waga.

Zdjęcia
Komentarze 296
Pokaż wszystkie komentarze
Autor: DUDUS 06/09/2013 06:44

mozesz

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali
na górę