tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ubezpieczenie NNW - jak wybrać?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ubezpieczenie NNW - jak wybrać?

Autor: Ewa Skalska 2010.06.14, 15:26 11 Drukuj

Jako motocykliści jesteśmy bardziej narażeni na wypadki, niż inni uczestnicy ruchu drogowego, dlatego warto kupić dobre ubezpieczenie

Przede wszystkim zachęcam, aby zawsze je kupować. Co więcej kupienie kilku w różnych towarzystwach, może się okazać tańsze, niż kupienie jednego o wysokiej sumie ubezpieczenia. Banalnym jest stwierdzenie, że wypadki zdarzają się wszędzie i przez 24 godziny na dobę, ale praktyka niestety potwierdza tą oczywistą prawdę.

Nasze życie i zdrowie jest bezcenne i możemy je ubezpieczać na tyle, na ile tylko chcemy i nas stać. Zatem możemy mieć kilkanaście polis i z każdej powinniśmy dostać wypłatę, jeśli miał miejsce nieszczęśliwy wypadek oraz nie podlegał on wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Co rozumiemy przez nieszczęśliwy wypadek? Różne towarzystwa (nawet ZUS i KRUS) mają różne definicje i choć są one zbliżone, czasem zawierają swoiste „smaczki", na które należy zwrócić uwagę.

Ogólnie, aby mówić o nieszczęśliwym wypadku, powinny zajść trzy przesłanki:

 • zdarzenie nagłe o charakterze losowym,
 • spowodowane siłą zewnętrzną
 • niezależne od woli poszkodowanego

Typowe wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela:

 • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu, leków lub substancji odurzających oraz narkotyków (w tym również podczas kierowania pojazdem),
 • kierowanie pojazdem bez ważnych uprawnień,
 • podczas popełniania przestępstwa,
 • wina umyślna,
 • nie dostosowanie się do przepisów prawa,
 • podczas uprawiania sportu wyczynowego.

Pamiętaj! Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest umową dobrowolną. To na co zgodzimy się podczas zawierania ubezpieczenia (zakres, wysokość sumy ubezpieczenia, okres trwania), będzie obowiązywało w chwili wypadku i przy dochodzeniu odszkodowania. Ubezpieczyciel nie będzie uwzględniał naszej krzywdy, czy też rzeczywiście poniesionych wydatków, a jedynie to, na co się umówiliśmy i od czego odprowadziliśmy składkę.

Wielu sądzi, że wykupując ubezpieczenia na życie z opcją NNW, są odpowiednio zabezpieczeni.  Gdy zdarzy się jednak wypadek okazuje się bardzo często, że NNW przy polisach na życie jest skuteczne wyłącznie w przypadku bardzo dużych uszczerbków na zdrowiu, np. utraty kończyny, czy całkowitej niezdolności do pracy.

Podobnie jest w przypadków niektórych ubezpieczeń konta bankowego/karty kredytowej. Ubezpieczyciel zapisuje w warunkach, że aby doszło do wypłaty odszkodowania, orzeczony uszczerbek na zdrowiu musi wynieść min. 51% (co na przykład wyłącza większość złamań i mniejszych acz uciążliwych urazów).

Są sytuacje kiedy nasze własne ubezpieczenie NNW jest jedynym źródłem uzyskania pewnego odszkodowania za obrażenia ciała, np.:

 • Sami spowodowaliśmy wypadek (warto pamiętać, że NNW komunikacyjne obejmie nas oraz naszego pasażera na motocyklu),
 • Wypadek spowodowany przez nieubezpieczonego pieszego lub rowerzystę, gdzie jedyną możliwością uzyskania odszkodowania jest pozew na drodze cywilnej (sprawa długotrwała, często kosztowna i na dodatek nawet po wygranej sprawie ciężko ściągnąć odszkodowanie od osoby fizycznej),
 • Wypadek zdarzył się nie z naszej winy (przyczyną jest np. plama oleju czy, piasek na jezdni), a policja uznała, że nie dostosowaliśmy prędkości do warunków drogowych,
 • Jesteśmy ofiarami przestępstwa np. napaści przez niezidentyfikowanych sprawców (odszkodowanie od Państwa jest w niewielkiej wysokości i nie obejmuje zadośćuczynienia),
 • Wypadek w pracy, gdzie ZUS wypłaca jedynie odszkodowanie w określonej wysokości za 1% uszczerbku na zdrowiu i na dodatek często takie decyzje wymagają odwoływania się, ponieważ orzeczony procent jest za niski,
 • Wszędzie tam gdzie dochodzenie odszkodowania od sprawcy będzie długotrwałe.

Jako motocykliści jesteśmy bardziej narażeni na wypadki, niż inni uczestnicy ruchu drogowego. Dodatkowo w przypadku zderzenia pojazdów (nawet jeśli było to nie z naszej winy) odszkodowanie będzie wypłacone dopiero po ustaleniu, kto jest winny (odpowiedzialność na zasadzie winy w przypadku zderzenia pojazdów mechanicznych).  Często procedura ta jest długotrwała, obrażenia ciała duże, a środki na leczenie/rehabilitację są potrzebne jak najszybciej.

Istotne jest również aby pamiętać, że ubezpieczyciel ma obowiązek, jako profesjonalista, precyzyjnie formułować ogólne warunki ubezpieczenia i w razie niejasności lub wątpliwości co do poszczególnych postanowień, należy je interpretować na korzyść ubezpieczającego. Byłoby bowiem sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, by konsekwencje nieścisłej redakcji tych postanowień obciążały ubezpieczającego.

Kupując ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, zanim podpiszesz polisę zwróć uwagę na:

 • wysokość sumy ubezpieczenia - mała suma np. 4000 zł oznacza, że w przypadku urazu kręgosłupa szyjnego (np. kręgozmyk otrzymamy ok. 300-400 zł, a złamanie kości udowej pomiędzy 400, a 800 zł),
 • zakres - zajrzyjmy do warunków co jest objęte ubezpieczeniem i jak będzie oceniany uszczerbek na zdrowiu, a konkretnie przez kogo i według jakiej skali ,
 • wyłączenia - bądźmy świadomi, kiedy możemy się liczyć z brakiem wypłaty,
 • okres zgłaszania roszczeń - część ubezpieczycieli wprowadza zapisy dodatkowe, że należy ich powiadomić o roszczeniach w terminie 6 miesięcy pomimo, że przepisy ogólne mówią o przedawnieniu się roszczeń z tego typu umów po upływie 3 lat od zdarzenia.

Coraz więcej towarzystw zajmujących się ubezpieczeniami majątkowymi zaczyna oferować rozbudowane ubezpieczenia typu NNW, które oprócz standardowego zakresu ochrony (trwałe całkowite i częściowe inwalidztwo, śmierć w wypadku) zaczynają oferować:

 • zasiłek dzienny za pobyt w szpitalu,
 • odszkodowanie w przypadku zachorowania na poważną chorobę,
 • świadczenie w przypadku trwałej niezdolności do pracy,
 • a nawet zryczałtowane zadośćuczynienie za ból i doznane krzywdy.

Zatem kupujmy NNW. I zarówno to tanie w pakiecie z OC, jak i droższe, indywidualnie dobrane do naszych potrzeb. Pójdźmy krok dalej i chrońmy nie tylko nasze motocykle, ale przede wszystkim nasze bezcenne zdrowie i życie.

Na naszej liście publikacji związanych z prawami i odszkodowaniami znajdują się:

1. Odszkodowania dla motocyklistów - co i jak?
2. Jakie prawa mi przysługują w trakcie dochodzenia prowadzonego przez policję i prokuraturę?
3. Kiedy mogę wystąpić o odszkodowanie? Czy muszę czekać na zakończenie postępowania karnego?
4. Co mi się należy, gdy wypadek był nie z mojej winy?
5. Jakie mogę uzyskać odszkodowania, kiedy to ja jestem sprawcą wypadku?
6. Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej w wypadku.
7. Kłopoty z wyceną uszkodzonego motocykla.
8. Jakie odszkodowanie mi się należy, kiedy wypadek komunikacyjny zdarzył się w godzinach pracy?
9. Zadośćuczynienie za ból i doznaną krzywdę.
10. Na co zwracać uwagę przy zawieraniu umowy ubezpieczenia? Jak wybrać dobre ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
11. Czy potrzebny jest mi profesjonalny pełnomocnik w procesie uzyskiwania odszkodowania?

Byłeś ofiarą wypadku? Wypełnij nasz formularz i sprawdź, jakie odszkodowanie Ci przysługuje oraz jak je uzyskać.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

  NAS Analytics TAG
  na górę