tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Skuterzysta mia 2 promile. 29-latek jecha pod prd drog ekspresow
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Skuterzysta mia 2 promile. 29-latek jecha pod prd drog ekspresow

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.15, 12:13 Drukuj

Czy konfiskata pojazdu pijanym kierowcom to właściwie podejście do problemu? Na to pytanie często szukamy odpowiedzi, ale przypadki takie, jak 29-latka zatrzymanego na S3 niedaleko Zielonej Góry, to przykład, że chyba tylko radykalne rozwiązania mają sens.  

No bo jak potraktować delikwenta, który jest dosłownie pijany jak bela, wsiada na skuter, wjeżdża na ekspresówkę i nawet nie zauważa, że jedzie po prąd? Wyobraź sobie teraz, że jedziesz te przepisowe 120 swoim ścigaczem i nabijasz się na tego delikwenta. Tak się na szczęście nie stało, ale przecież mogło. Mandat? Więzienie? O tym zadecyduje sąd, ale konfiskata jednośladu w tym przypadku naprawdę wydaje się słuszną karą. Inna rzecz, że ten skuter jest niewiele wart…

NAS Analytics TAG

Do zdarzenia doszło kilka dni temu, a policję zaalarmowani kierowcy jadący drogą ekspresową S3 w okolicy Zielonej Góry. Na miejsce wysłany został zespół policyjny z Gorzowa Wielkopolskiego, który natrafili na skuterzystę jadącego już właściwą stroną drogi. Okazało się, że chwile wcześniej zatrzymał się na S3 i przetaszczył skuter na drugą stronę barierek rozdzielający przeciwne kierunki jazdy. Mężczyzna zorientował się, że jedzie w po niewłaściwej stronie, bo kierowcy dawali mu znaki długimi światłami, klaksonami i alarmowali go o pomyłce na różne inne sposoby.

Policjanci zatrzymali mężczyznę w gorzowskiej komendzie, a skuter został odwieziony na policyjny parking. 29-latek będzie odpowiadał za jazdę pod wpływem alkoholu i stworzenie zagrożenia w ruchu drogowym. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł - na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, oraz 15 punktów karnych. Grzywna naliczana jest w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy. Sąd wymierza ją w wysokości od 10 do 540 stawek dziennych, gdzie 1 stawka dzienna wynosi nie mniej niż 10 zł, nie więcej niż 2000 zł.

Warto wiedzieć, że jeśli sąd uzna, że doszło do bezpośrednie niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym, kara pozbawienia wolności może wynieść od 6 miesięcy do nawet 8 lat.

Co ze wspomnianą konfiskatą? W obecnym kształcie przepisy zakładają obowiązkową konfiskatę pojazdu, jeżeli kierowca ma 1,5 lub więcej prom. alkoholu we krwi podczas prowadzenia pojazdu lub 1, lub więcej prom. alkoholu we krwi będąc sprawcą wypadku. Nowe prawo generuje nowe problemy, ponieważ w przypadku natychmiastowego przekazania pojazdu na parking depozytowy skarb państwa musi pokrywać koszty do czasu zakończenia postępowania. Dlatego policja często korzysta z możliwości przekazania pojazdu wskazanej przez sprawcę "osobie godnej zaufania", która musi go przechowywać, utrzymywać w należytym stanie i udostępnić na każde żądanie organów ścigania.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr