tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Na t tras wyruszymy jeszcze w lipcu. To bdzie jedna z najpikniejszych drg w Polsce. 6-letnia budowa dobiega koca
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Na t tras wyruszymy jeszcze w lipcu. To bdzie jedna z najpikniejszych drg w Polsce. 6-letnia budowa dobiega koca

Autor: Andrzej Sitek 2024.07.10, 09:14 3 Drukuj

Droga ekspresowa S3 ma finalnie połączyć Świnoujście z granicą polsko-czeską w Lubawce. S3 jest uznawana za jedną z najpiękniejszych tras w Polsce i będzie gotowa do użytku jeszcze w lipcu.

Finalizowany jest ostatni brakujący odcinek dolnośląskiej części S3, który zamknie całą trasę ekspresową w tym regionie. Ale aby zrealizować ten projekt, konieczne było wydrążenie bardzo długiego tunelu w górach, co stanowiło duże wyzwanie techniczne.

NAS Analytics TAG

Planowany termin oddania odcinka S3 Bolków-Kamienna Góra ustalono na 12 lipca i zapewne nie zostanie dotrzymany, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że trasa będzie otwarta jeszcze w tym miesiącu. Aktualnie droga jest już ukończona, lecz wciąż trwają odbiory techniczne i prace wykończeniowe.

Nowa trasa nie tylko skróci czas podróży do południowej Europy, ale zapewni również sporo wrażeń. Odcinek S3 prowadzący z Bolkowa do Kamiennej Góry przebiega w pobliżu wspaniałych gór Europy Środkowej - Karkonoszy. Na trasie znajdą się również dwa tunele, w tym najdłuższy dwunawowy tunel poza miastem w Polsce o długości 2,3 kilometra, który przebija skały Sudetów.

Prace nad tym tunelem rozpoczęły się w grudniu 2020 roku i zakończyły w lutym 2022 roku. Zastosowano nowoczesną austriacką metodę tunelowania (NATM), a do drążenia użyto specjalistycznych maszyn Jumbo Drill. Wydobyte skały posłużyły do budowy nasypów drogowych. Tunel łączy Sady Górne i Nowe Bogaczowice na Pogórzu Wałbrzyskim.

Drugi tunel, wykonany metodą odkrywkową, znajduje się w pobliżu Gostkowa i ma długość około 320 metrów. Cały odcinek drogi ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku, z ograniczeniem prędkości do 120 km/h, a w tunelach do 80 km/h. Planuje się również odcinkowy pomiar prędkości.

Na tym odcinku S3, liczącym zaledwie 16 kilometrów, wybudowano aż jedenaście wiaduktów, z których jeden ma długość ponad 700 metrów. Budowa tego fragmentu S3 była dużym wyzwaniem inżynieryjnym.

Odcinek S3 Bolków-Kamienna Góra jest kluczową częścią korytarza komunikacyjnego łączącego polskie porty z Europą Środkową i Południową. Po zakończeniu wszystkich planowanych odcinków S3 stanie się częścią szlaku drogowego łączącego Szwecję z Grecją, pod warunkiem ukończenia brakujących odcinków w Czechach. W Polsce trasa S3 zostanie ukończona po zakończeniu prac w pobliżu Świnoujścia, co planowane jest na koniec tego roku.

Budowa trasy S3 rozpoczęła się w 2008 roku, a jej obecna długość wynosi około 470 kilometrów. Codziennie przemieszcza się nią średnio 20 tysięcy pojazdów, a każdego roku liczba pojazdów przemieszczających się "trójką" znacząco wzrasta. Nowy odcinek ułatwi dojazd do Czech. 

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr