tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nieoznakowane radiowozy. S w trybie incognito, ale mona je zidentyfikowa
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nieoznakowane radiowozy. S w trybie incognito, ale mona je zidentyfikowa

Autor: Andrzej Sitek 2024.04.15, 10:52 1 Drukuj

Typowe samochody policyjne to jedne z najbardziej rozpoznawalnych pojazdów na naszych drogach. Występują w różnych modelach i rocznikach; niektóre są dość szybkie do patrolowania autostrad, podczas gdy inne są wydajne do zadań miejskich. Ale wszystkie łatwo wyróżniają się policyjnymi kolorami lub migającymi światłami.

W rzeczywistości większość z modeli używanych przez policję to niepozorne samochody codziennego użytku, o ile zdejmie się z nich oznaczenia, fluorescencyjne naklejki i koguty. W Polsce podobnie jak w większości innych krajów istnieje kategoria pojazdów policyjnych, które celowo wtapiają się w otoczenie i nie posiadają widocznych, zewnętrznych oznaczeń wskazujących na to, że są radiowozami. Ile właściwe takich pojazdów ukrywa się na naszych drogach?

NAS Analytics TAG

Zgodnie z danym Komendy Głównej Policji, w niebieskiej flocie znajduje się ponad 9 tys. nieoznakowanych samochodów. Jeśli chodzi o marki, policja dysponuje autami BMW, Ford, Volkswagen, Kia, Renault, Citroen, Opel, Hyundai, Fiat, Skoda, Toyota, Peugeot, Mitsubishi, Nissan, Land Rover, Isuzu, Mercedes-Benz i MAN.

Oczywiście najsłynniejsze policyjne samochody to BMW serii 3, które pojawiają się jako czarne, srebrne lub szare "ogony" śledzące każdy ruch nieświadomej niczego ofiary. W trybie incognito rzeczywiście trudno zorientować się, że ktoś nas właśnie namierza, ale warto wiedzieć, że nie jest to niemożliwe. Nieoznakowane samochody policji też posiadają pewne cechy, które wyróżniają je spomiędzy innych pojazdów.

Po pierwsze zwróć uwagę na dodatkową lub dłuższą antenę. Zazwyczaj jest ona zlokalizowana nad tylnym oknem. Warto też spojrzeć na przód samochodu, bo w okolicy zderzaka umieszczone są lampy diodowe - po prawej i po lewej stronie. W przypadku tablicy rejestracyjnej ramka nie posiada typowych informacji o salonie, dealerze lub importerze - jest jednolicie czarna. Cechą charakterystyczną nieoznakowanych radiowozów jest też przyciemniana tylna szyba oraz prostokątny wyświetlacz umieszczony za tylnymi zagłówkami.

To nie wszystko. W okolicy przedniej szyby, na desce rozdzielczej, policjanci mają policyjnego koguta. Zazwyczaj dość łatwo go wypatrzyć. Innym charakterystycznym wyposażeniem jest rejestrator widoczny w centralnym miejscu deski rozdzielczej. Ostatnia wskazówka to fakt, że policjanci niemal zawsze jeżdżą w parach.

Okazuje się, że nawet nieoznakowane radiowozy nie są zupełnie nierozpoznawane. Wystarczy odrobiną uwagi. Oczywiście najlepiej po prostu nie łamać przepisów i nie obawiać się zatrzymania przez policję.  

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr