tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Skandynawia motocyklem 2020. 8 rzeczy, dla ktrych warto pojecha do Skandynawii
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Skandynawia motocyklem 2020. 8 rzeczy, dla ktrych warto pojecha do Skandynawii

Autor: Raff 2020.03.18, 15:05 4 Drukuj

Bezkresne przestrzenie, nikła gęstość zaludnienia i widoki tak piękne, że nie umywają się do nich żadne pocztówki - to chyba wystarczające powody by zwiedzić Skandynawię motocyklem?

Dania, Szwecja i Norwegia słyną ze skromności i niespiesznego cieszenia się życiem. Tutejsze drogi pełne są spokojnych kierowców, a nieliczne miejscowości sprawiają wrażenie opustoszałych. Skandynawowie doceniają komfort, dzięki któremu łatwiej im osiągnąć wewnętrzną równowagę i szczęście. Filozofia ta - hygge - obecna jest na każdym kroku.

NAS Analytics TAG

Skandynawia jest doskonałym miejscem na motocyklową wyprawę, zwłaszcza w tym roku, gdy chcemy odreagować stres związany z pandemią koronawirusa. Bez tłoku, z dala od ludzi, za to blisko przyrody i wspaniałych widoków, możemy zrelaksować i zresetować umysł. Oto 10 powodów, dla których warto pojechać motocyklem do Skandynawii!

Bajeczne drogi

Poza gładkimi jak stół autostradami, które motocyklistów średnio interesują, w Skandynawii są tysiące pięknych tras, skrojonych pod motocykl. Pod tym względem równych sobie nie ma Norwegia, w której niemal każda droga mogłaby wystąpić jako tło dla motocyklowego testu. Te najsławniejsze to oczywiście Trollstigen (Drabina Trolli), Ornevegen (Droga Orłów), Aurlandsvegen, Lysebotnvegen, Sognefjelet, Gamle Strynefjell i Atlantershavaien (Droga Atlantycka). Szwecja słynie zaś w tej kategorii z przepięknej drogi nadmorskiej Nikkala-Seskarö i Vildmarksvägen (Drogi Pustkowia), biegnącej przez odległe i dzikie górzyste tereny.

Darmowe noclegi

W znanej z wysokich cen Skandynawii, możliwość nocowania zupełnie za darmo otwiera ogromne możliwości. Zgodnie ze zwyczajowym Prawem Wszystkich Ludzi (Allemansretten) każdy człowiek jest integralną częścią przyrody i z tego powodu ma prawo do kontaktu z naturą.

W Skandynawii (ale także w Finlandii), można zatem bez przeszkód zbierać grzyby i dziko rosnące owoce, pływać w rzekach i jeziorach, ale też rozbić namiot w niemal dowolnym miejscu, także na prywatnej posesji. Warunek? Nasza obecność nie może zakłócać spokoju gospodarza, a odległość od zabudowań wynosi minimum 150 metrów. Niedopuszczalne jest także hałasowanie, niszczenie przyrody czy śmiecenie.

Urzekająca architektura

Skandynawska architektura słynie ze skromności, choć zdarzają się także okazałe pałace i zamki. Praktycznie każda miejscowość w Danii, Szwecji, czy Norwegii może zachwycić spójnością zabudowy i niezwykłym, przytulnym klimatem. Na szczególną uwagę zasługują jednak Lofoty - archipelag w Norwegii, położony na wyspach Sztokholm, szczególnie stare miasto, Gotlandię i Olandię, Flam w Norwegii, Kopenhagę.

Znakomita kuchnia

Skandynawska kuchnia to ryby, świeże warzywa i proste, ale niepowtarzalne smaki. W Danii prawdziwym hitem i narodowym skarbem są polser - wieprzowe kiełbaski z różnymi sosami serwowane na ulicy z budek. Norwegia słynie ze swojego łososia, szczególnie marynowanego gravlaxa oraz lapońskiego gulaszu z renifera - bidosu. W Szwecji warto spróbować jednej z tamtejszych zapiekanek ziemniaczanych - z łososiem (laxpudding) i z anchois (Jansson frelteste). Na odważnych czeka w Szwecji kiszony śledź, którego zapach dorównuje okrucieństwem Wikingom.

Mosty i promy

To jedna z charakterystycznych cech całego Półwyspu Skandynawskiego, od Danii, aż do Finlandii. Ukształtowanie geograficzne, szczególnie liczba fiordów, wymusza mnogość mostów i promów. Wśród tych pierwszych zdecydowanie najbardziej znany jest Oresundbron - most łączący Danię ze Szwecją. Z przepraw promowych, które szczególnie zapadły nam w pamięć, możemy polecić Gudvangen-Undredal, Lysebotn-Forsand i Geiranger-Valldal.

Parki narodowe

Podróżując po Skandynawii motocyklem nie sposób pominąć pięknych i dzikich parków narodowych. W Szwecji polecamy Park Narodowy Sjofallet w Laponii, przez środek którego biegnie wspaniała, choć czasem niebezpieczna droga. W Norwegii warto zwiedzić siedlisko reniferów w Parku Narodowym Rondane oraz przejechać drogą przez pobliski Park Narodowy Dovre, drogą z Folldal do Dovre.

Urokliwe zakątki

Cała Skandynawia ma setki miejsc, gdzie można poczuć się jak w całkiem innym świecie. A to za sprawą unikalnego mikroklimatu, a to z powodu położenia, albo wreszcie z powodu organizowanych tam imprez. W Szwecji warta polecenia jest wyspa Oland, gdzie zwykle jest znacznie cieplej niż gdzie indziej w tym kraju, dzięki temu panuje tam niepowtarzalny wakacyjny klimat. Miłośnicy sielskich, baśniowych przeżyć powinni zwiedzić region Flam w Norwegii i przejechać się tamtejszą kolejką - Flambaną. Także Lofoty dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń - kombinacja dzikiej przyrody i charakterystycznej architektury, z kolorowymi drewnianymi domkami urzeka od pierwszych chwil.

Atrakcje przyrodnicze

Mnogość cudów stworzoych przez przyrodę, może w Skandynawii zachwycać! Od niezwykłych form skalnych, przez piękne wodospady, aż do prawdziwych ambasadorów tej części świata - fiordów, Skandynawia ma dla ciekawych świata mnóstwo atrakcji. Szczególnie polecamy trzy najciekawsze formy skalne, ogromnie popularne wśród turystów odwiedzających Norwegię - naturalny skalny taras widokowy Preikestolen, wiszący kamień Kjeragbolten i występ skalny zwany Trolltunga (język trola). Warto obejrzeć również charakterystyczną skałę w kształcie grzyba - Kannesteien. Nie sposób pominąć także wspaniałych norweskich wodospadów - Vettisfossen, Langfoss i Kjosfossen.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr