Proces restrukturyzacji KTM zakończony sukcesem. Pierer Mobility publikuje raport z pierwszego półrocza
Pierer Mobility, właściciel marki KTM, opublikował dane finansowe za pierwsze półrocze 2025 r. Z raportu dowiadujemy się nie tylko o stanie kasy koncernu, ale również o dalszych losach restrukturyzacji KTM. Tutaj ogłoszono pełen sukces i potwierdzono sprzedaż KTM X-BOW. Informacje o tej transakcji pojawiały się w ostatnich dniach w charakterze plotek.
Koncern Pierer Mobility dopiero teraz zdecydował się na publikację raportu za pierwsze półrocze 2025 roku. Czytamy w nim, że zysk z tytułu restrukturyzacji wyniósł 1,187 mld euro. Właśnie taka jest wartość zadłużenia, którą wierzyciele zgodzili się umorzyć. Kwota stanowi 70 proc. zobowiązań, a pozostałe 30 proc. zostało spłacone w terminie dzięki pomocy Bajaj.
Producent poinformował też o finalizacji procesu sprzedaży udziałów w marce MV Agusta. Ten zakończył się 9 lipca, choć pozbycie się włoskiej marki było jednym z pierwszych kroków na drodze do restrukturyzacji austriackiego koncernu. Sprzedano również projekt związany z samochodami KTM X-BOW. Pierer Mobility potwierdza, że trafi on w ręce międzynarodowej grupy inwestorów. Pojawiające się w ostatnich dniach plotki mówią, że tymi inwestorami mają być właściciele piwnego imperium Anheuser-Busch InBev.
Jeżeli chodzi o twarde liczby, to obroty spadły z 1,007 mld euro w pierwszej połowie 2024 r. do 425 mln euro w analogicznym okresie tego roku, a więc o 57,8 proc. EBITDA, EBIT i przychód netto znacząco wzrosły. Ten pierwszy wyniósł 1,003 mld euro, podczas gdy w ubiegłym roku firma była 102 mln euro pod kreską. W przypadku przychodu pierwsze półrocze 2025 r. zakończyło się z kwotą 739 mln euro, podczas gdy w ubiegłym roku wynik wynosił 172 mln euro pod kreską. Producent zwolnił 1721 osób.
Dane dotyczące sprzedaży motocykli oczywiście nie wyglądają najlepiej. W pierwszym półroczu 2025 r. Pierer Mobility sprzedało 50 334 motocykli przez własną sieć dystrybucji, co daje spadek aż o 64 811 sztuk. Jednocześnie Bajaj sprzedał 34 950 motocykli - o 2599 więcej niż przed rokiem. Łączny spadek sprzedaży wyniósł 42,2 proc. Łącznie sprzedano 85 284 motocykle, co jest całkiem dobrym wynikiem jak na markę, która prawie zbankrutowała.


Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze