tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 "Polskie Zachwyty Motocyklowe" - wito Chleba w Ciechanowcu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 950
NAS Analytics TAG
motul belka podroze 420
NAS Analytics TAG

"Polskie Zachwyty Motocyklowe" - wito Chleba w Ciechanowcu

Autor: Ania Jackowska 2016.08.18, 11:14 1 Drukuj

Sierpień to czas sprzyjający podróżom. Dobra pogoda, czas który biegnie trochę wolniej, daje przyzwolenie na odpoczynek i zwolnienie tempa. W końcu są wakacje. Sierpień ma tylko jedną wadę - za dużo się dzieje.

Za to dużo się dzieje w odległościach idealnych na jednodniowy, motocyklowy wypad. Decyzja w którą stronę jechać jest trudna. Tym razem na wschód - tam zachwytów jeszcze nie było. Sierpniowa, już czwarta edycja "Polskich Zachwytów Motocyklowych" wyruszyła w długi weekend, 14 sierpnia. Ci, którzy mieli wyjechać gdzieś dalej wyjechali, Ci którzy zostali mieli ochotę na małą podróż. Tym razem naszym celem było XVI Podlaskie Święto Chleba w Ciechanowcu.

NAS Analytics TAG

Podlaskie Święto Chleba organizowane jest na terenie skansenu w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. Muzeum powstało w 1962 r. Znajduje się w zespole pałacowo-parkowym z połowy XIX wieku. Posiada dziewięć działów, m.in. skansen, wystawę zabytkowych maszyn rolniczych, część zielarską. W czasie Święta Chleba, za symboliczną opłatą wrota do wiedzy tych działów są otwarte. I naprawdę warto je choć na chwilę przekroczyć.

Święto Chleba ma swoja wieloletnią tradycję. Na terenie Muzeum Rolnictwa już w 1989 roku odbywały się dożynki w skansenie, które w roku 2001 zostały przekształcone w Podlaskie Święto Chleba. Patronat nad imprezą sprawują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego. To świadczy o randze imprezy i profesjonalizmie z jakim jest przygotowana. Święto Chleba to podróż w czasie. Dla nas, mieszczuchów to okazja do poznania tradycji, choć niektórzy, część z nich pamiętała jeszcze z własnego dzieciństwa. Święto chleba to spektakl zanikających obyczajów: święcenia zwierząt, pokazu żniwnego, młócenia zboża młocarnią, wypieku chleba tradycyjnymi metodami. W naszych motocyklowych duszach, dużo entuzjazmu wzbudziła parada zabytkowych ciągników i piękna lokomobila parowa. Ciągniki wzbudziły zachwyt, ale szczególnie kibicowaliśmy ich urodziwym kierowniczkom!

Powiedzenie "Kobiety na traktory" nabrało tego dnia świeżości i nowego wymiaru. Brawo dla silnych kobiet, które z wdziękiem prowadziły zabytkowe maszyny. Kobiety na motocyklach wiedzą, że nie zawsze jest to łatwe. W trakcie imprezy odbywa się konkurs na wykonanie równianki - bukietu z darów natury. Piękne kompozycje z kłosów zbóż, polnych kwiatów i warzyw, zdobiły ściany chat. Jeździć na motocyklach umiemy, wprawy w pleceniu wianków i bukietów nie mamy. Ale próbowaliśmy. I dobrze się przy tym bawiliśmy. Były ludowe przyśpiewki, było selfie ze żniwiarzami. Podlaska gościnność ujęła nas wszystkich, nie tylko ze względu na specjalny parking dla motocykli. Ujęli nas ludzie.

Po kilku godzinach "Zachwyty" odjechały w ciszę i spokój. I zagubiły się. Z drogi asfaltowej zrobiła się polna. Zatrzymaliśmy się na rozstaju dróg - u chłopa. Z punktu widzenia podróżnika, to zdecydowanie lepszy wyznacznik drogi niż GPS. Wersje gospodarzy były różne - dla jednego 5 km i kiepska droga więc lepiej zawrócić, dla drugiego 3 km i droga całkiem dobra, więc jechać dalej i nie zawracać. Oczywiście pojechaliśmy dalej. I to była dobra decyzja bo skończyła się dobrą przygodą.

Powrotów nie lubię. Chociaż do tych z "jednodniówek" już się przyzwyczaiłam i wiem że za chwilę pojedziemy znowu. O tej porze z weekendu wracali wszyscy. Ale nam wracało się jakoś lepiej. W kufrach świeży chleb, smalec, ludowe rękodzieło, w głowach pocztówki z Podlasia. Niech ta podróż będzie początkiem zachwytów "ścianą wschodnią". Która od Warszawy tak blisko.

"Polskie Zachwyty Motocyklowe" - jednodniowe wyjazdy organizowane przez Anię Jackowską dla motocyklistów, o których pisaliśmy na początku sezonu, jadą sobie powoli i ciekawie. Co miesiąc inny kierunek. Nowe miejsca, nowi ludzie. Okazuje się że miejsc do zachwytów nie brakuje. Na mapie zachwytów znalazły się Zamek w Iłży, Muzeum Motoryzacji w Nieborowie, niezwykłe Muzeum Nietypowych Rowerów w Gołębiu. Ostatnie "Zachwyty" pojechały na wschód. Zapraszamy do śledzenia profilu Kobieta na motocyklu, tam można znaleźć informacje o kolejnych wspólnych wyjazdach. Współorganizatorem "Polskich Zachwytów Motocyklowych" jest Polski Związek Motorowy. Partnerem sprzętowym jest BMW Motorrad Polska.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    motul belka podroze 950
    NAS Analytics TAG
    na gr