tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Policja kupuje nowe radary laserowe. Niestety - znów te, które budzą wątpliwości
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Policja kupuje nowe radary laserowe. Niestety - znów te, które budzą wątpliwości

Autor: Raff 2019.08.12, 15:27 Drukuj

78 nowych mierników prędkości za ponad 3 miliony złotych kupi polska policja. Niestety - niemal na pewno będą to te same urządzenia, które od dawna budzą wątpliwości ekspertów i kierowców.

W przetargu na zakup nowych urządzeń wystartowały dwie firmy - jedna z nich zaoferowała urządzenia LaserCam, druga - dobrze znane polskiej policji Ultralyte LTI 20-20 TruCam. Według dziennikarzy portalu dziennik.pl, niemal na pewno wygra drugi dostawca, ponieważ jego oferta jest znacznie tańsza.

NAS Analytics TAG

Problem w tym, że urządzenia LTI 20-20 TruCam, chwalone przez policję, budzą poważne wątpliwości. Eksperci i dziennikarze zajmujący się zagadnieniami ruchu drogowego z Anuluj Mandat i fundacji ALex wielokrotnie zgłaszali swoje uwagi do Głównego Urzędu Miar. Bez skutku.

Co jest nie tak z lidarem LTI 20-20 TruCam? Chodzi o jego wątpliwą precyzyjność. Celownik umieszczony jest nad emiterem laserowym, co oznacza, że punkt widziany w celowniku nie jest tym samym, w który celuje laser. W efekcie pojazdy znajdujące się bliżej niż punkt zbieżności celownika i lasera znajdą się poniżej niego, a pojazdy znajdujące się dalej znajdą się wyżej.

Rozbieżność na dystansie powyżej 500 m może wynosić… ponad metr! Precyzyjne namierzenie pojazdu, szczególnie motocykla z dużej odległości jest zatem w praktyce niemożliwe. W instrukcji obsługi LTI TruCam producent określił maksymalny dystans, z jakiego pomiar może być precyzyjny, na maksymalnie 70 metrów. Polska policja tego zapisu w ogóle nie uwzględnia.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę