tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pi³ka motocyklowa, czyli pi³ka no¿na na motocyklach w Polsce. Tak to wygl±da³o
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pi³ka motocyklowa, czyli pi³ka no¿na na motocyklach w Polsce. Tak to wygl±da³o

Autor: Tomasz Szczerbicki 2022.06.11, 09:18 1 Drukuj

Piłka motocyklowa, czy jak mówią niektórzy - piłka nożna na motocyklach, wymyślona w latach 20., to ciekawa dyscyplina sportowa. Mimo że przez lata słabo przyjmowała się wśród miłośników motocyklizmu, ale cały czas funkcjonuje, choć nieco marginalnie. Z czasem zasady piłki motocyklowej zostały uregulowane przez FIM - Fédération Internationale de Motocyclisme.

Co było fenomenem tej dyscypliny? Czyżby utopijna próba połączenia dwóch emocjonujących aktywności - gry w piłkę nożną, którą większość znana od wczesnego dzieciństwa i jazdy motocyklem, która fascynujemy się w nieco późniejszym wieku?

Advertisement
NAS Analytics TAG

W Polsce piłka motocyklowa pojawiła się pod koniec lat 30., choć prasa pisał o tej dyscyplinie już dużo wcześniej. Pierwsze tego typu zawody rozegrano w Gdyni, a zawodnicy dosiadali setek (motocykli z silnikami 97 - 99 cm³), jako pojazdów najlepiej sprawdzających się w tej grze. Tak pisano o tym w magazynie "Motocykl i Cyclecar", w czerwcu 1939 roku:

Pierwsze zawody "piłki motocyklowej" w Polsce

Zarząd P.Z.M. [Polskiego Związku Motocyklowego] niejednokrotnie zwracał się do klubów motocyklowych z apelem, aby zorganizować zawody "piłki motocyklowej". Brak maszyn małolitrażowych początkowo utrudniała poczynania w tej dziedzinie, lecz i następnie, gdy zaroiło się od "setek" i motocykli małolitrażowych, apel P.Z.M. nadal pozostawał bez echa.

Dopiero szeroka inicjatywa zawsze odważnego i przedsiębiorczego Prezesa Klubu Motocyklowego Z. S. Gdynia Pana Dąbrowskiego (seniora) pozwoliła licznym widzom ocenić walory tego interesującego sportu. Należy żywić nadzieję, że i inne kluby za przykładem klubu gdyńskiego zainteresują się tą "nowością" na naszym terenie.           

Wspomniany w tym cytacie "Pan Dąbrowski" był ojcem znanego (przed i po wojnie) polskiego motocyklisty Jerzego Dąbrowskiego.

Po wojnie nasz przemysł motocyklowy produkował głównie motocykle z silnikami 125 cm³. Maszyny te idealnie nadawały się do rozgrywek piłki motocyklowej. Takie rozgrywki odbywały się u nas z wykorzystaniem motocykli SHL, WFM i WSK. 

Obecnie rozgrywane są mistrzostwa Europy w piłce motocyklowej. Przodują w nich zespoły z Rosji, Holandii, Niemiec, Francji, Białorusi i Ukrainy. W każdej drużynie jest pięciu zawodników. Wszyscy z wyjątkiem bramkarza dosiadają motocykli. Piłka ma średnice 120 cm i waży ok. 1kg. Mecz podzielony jest na kwarty po 20 minut każda. Motocykle nie mogą mieć pojemności poniżej 250 cm³, ich masa (na sucho) musi się mieścić w granicach 70 - 120 kg. Dopuszczone są motocykle elektryczne

Advertisement
NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjêcia
Advertisement
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka¿ wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s± prywatnymi opiniami u¿ytkowników portalu. ¦cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialno¶ci za tre¶æ opinii. Je¿eli którykolwiek z komentarzy ³amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usuniêty. Uwagi przesy³ane przez ten formularz s± moderowane. Komentarze po dodaniu s± widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadaj±cym tematowi komentowanego artyku³u. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu ¦cigacz.pl lub Regulaminu Forum ¦cigacz.pl komentarz zostanie usuniêty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualno¶ci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep ¦cigacz

    NAS Analytics TAG
    na górê