tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Pasja czy zwykły wandalizm? Off-roadowcy degradują bezcenny obszar Pustyni Błędowskiej NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Pasja czy zwykły wandalizm? Off-roadowcy degradują bezcenny obszar Pustyni Błędowskiej

Autor: Raff 2019.02.18, 17:13 Drukuj

Pustynia Błędowska, jeden z najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Polsce, jest konsekwentnie rozjeżdżany przez quady, samochody terenowe i motocykle. Mieszkańcy i miłośnicy przyrody mówią: dość!

Choć teren Pustyni Błędowskiej jest zamknięty dla ruchu kołowego i dobrze oznaczony, w każdy weekend staje się obszarem rozrywkowym dla właścicieli quadów, motocykli samochodów terenowych, którzy ściągają tutaj z całego Śląska, a nawet z Małopolski.

__________________________________________

Ta nieformalna tradycja wykorzystywania terenu Pustyni Błędowskiej jako toru off-road trwa nieprzerwanie od lat, mimo stojących jeszcze do dziś znaków informujących, że jest to teren wojskowy. Z sąsiedztwa ogromnej łachy piachu biznes zrobili sobie nawet niektórzy mieszkańcy - na wielu domach na Czubatce (mieści się tu jedno z wejść na pustynię) można zauważyć szyldy "wynajem quadów".

Niestety, rosnąca popularność Pustyni Błędowskiej zagraża egzystencji wielu rzadkich gatunków zwierząt zamieszkujących te tereny. Miłośnicy przyrody i ekolodzy zwracają uwagę, że od lat systematycznie spada liczba gatunków zamieszkujących Pustynię Błędowską. Jeszcze kilka late temu były tutaj cietrzewie, dziś już ich nie ma - ubolewa ubolewa Robert Nowakowski. To samo czeka inne gatunki, zwłaszcza te, które gniazdują na ziemi - dodaje.

Z obecności hałaśliwych pojazdów nie jest zadowolona także część mieszkańców. Ich zdaniem każdy weekend to prawdziwy najazd - jest głośno, a po gościach zostają śmieci i kompletnie zrujnowany obszar ściółki leśnej. Ich zdaniem teren pustyni powinien być dokładniej monitorowany, a kary za złamanie zakazu wjazdu wysokie.

Gmina Klucze, choć wie o problemie, nie jest w stanie zapewnić skutecznej kontroli całego obszaru, który ma aż 360 hektarów. Pomysłem na pozbycie się niechcianych gości ma być utworzenie tras off-roadowych, jednak, zdaniem ekologów, takie rozwiązanie to tylko półśrodek, ponieważ efekty w postaci zniszczonej ściółki, zagrożenia dla rzadkich gatunków zwierząt i hałasu pozostaną takie same.

Naszym zdaniem ochrona wartościowych przyrodniczo terenów powinna być dla wszystkich priorytetem. Jest tak wiele miejsc, gdzie można bez przeszkód uprawiać off-road, że degradowanie unikalnego ekosystemu naprawdę nie jest potrzebne. Szczególnie Śląsk ma do zaoferowania bardzo wiele miejsc po dawnych kopalniach, wyrobiskach czy kamieniołomach. No ale trzeba trochę poszukać niestety.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę