tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Ostrzeżenie przez radio. Nowy sygnał dla pojazdów uprzywilejowanych
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Ostrzeżenie przez radio. Nowy sygnał dla pojazdów uprzywilejowanych

Autor: Janusz Bębenek 2020.02.13, 14:24 Drukuj

Czasem głośna syrena i sygnały dźwiękowe wydawane przez pojazdy uprzywilejowane nie wystarczą, by skutecznie dotrzeć do zmysłów innych kierowców. Załogi pojazdów na sygnale mają niedługo otrzymać nowe narzędzie - urządzenie do transmisji radiowej, które łączyć się będzie z zestawami audio pracującymi w autach oraz motocyklowymi interkomami.

W dniu 12 lutego zebrał się po raz pierwszy Parlamentarny Zespół ds. Trzeciego Sygnału dla Pojazdów Uprzywilejowanych. Jego zadaniem jest opracowanie i wdrożenie dodatkowego sygnału, który obok syren i świateł byłby w dyspozycji załóg karetek, wozów strażackich, radiowozów oraz innych pojazdów uprzywilejowanych. Obecnie najmocniej forsowaną opcją jest sygnał radiowy.

NAS Analytics TAG

Jak to ma działać? Jadący na sygnale pojazd będzie emitował sygnał poprzez specjalne urządzenie o zasięgu ok. 200 metrów. Inni kierowcy, znajdujący się w tym promieniu, zamiast słuchanych właśnie audycji radiowych usłyszą komunikat o treści "Uwaga! Pojazd na sygnale! Proszę ułatwić przejazd!". Emitowany ma być również komunikat tekstowy, który będzie się wyświetlał na samochodowych odbiornikach, podobnie jak komunikaty RDS. 

Co ciekawe, według zapewnień pomysłodawców, komunikat ma być słyszany nawet jeśli radio jest akurat wyłączone. Jak to zrobią i których modeli odbiorników będzie to dotyczyć, tego jeszcze nie wiemy. Sygnał ratunkowy usłyszymy również w motocyklowych interkomach, jeśli mamy w nich funkcję radia. 

Prace zespołu trwają, nie wiadomo jeszcze, kiedy pojazdy uprzywilejowane otrzymają trzeci sygnał. Jest on jednak bardzo potrzebny - przez kierowców,którzy nie ustępują miejsca służby ratownicze mają mocno utrudnione zadanie. Wielu funkcjonariuszy odnosi również rany lub ginie w wypadkach drogowych w czasie dojazdu na miejsce innego zdarzenia. 

Źródło: prawodrogowe.pl

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę