tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nuviz Ride HUD - technologia przyszłości dla każdego Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nuviz Ride HUD - technologia przyszłości dla każdego

Autor: Beavis 2015.02.09, 12:58 Drukuj

Od jakiegoś czasu obserwujemy wysyp nowych, motocyklowych technologii. Najpopularniejsze bez wątpienia są wszelkiego rodzaju “inteligentne" kaski, które korzystając z przeziernych ekranów i zintegrowanych aplikacji mobilnych są w stanie wyświetlać informacje w polu widzenia motocyklisty.

Jednym z pierwszych tego typu produktów na rynku był kask amerykańskiej firmy Skully. W międzyczasie informowaliśmy o alternatywnych rozwiązaniach, w tym o BikeHUD oraz o kasku LiveMap.

NAS Analytics TAG

Grupa specjalistów stojąca za Nuviz Ride:HUD ma w tym rosnącym segmencie dwa asy w rękawie. Pierwszym jest fakt, że urządzenie oferowane przez Nuviz można przymocować do dowolnego szosowego kasku posiadającego szczękę, więc nie zachodzi potrzeba wymieniania swojego ukochanego garnka. Po drugie, Nuviz planuje zbudowania platformy-zaplecza, którą nazywa Ride:CLOUD. Zacznijmy od samego urządzenia, które nieco przypomina popularne, akcesoryjne systemy komunikacji. Urządzenie posiada głośniki, mikrofon, jednostkę sterującą oraz oczywiście przezierny wyświetlacz. Dzięki Bluetoothowi będzie można sparować je z telefonem komórkowym (Android i iOS), z którego specjalna aplikacja prześle informacje o aktualnych warunkach pogodowych, nawigacji czy przychodzących połączeniach. 

Co bardzo ciekawe, urządzenie wyposażone jest także w niedużą kamerę HD. Ma ona rejestrować drogę, a dzięki Ride:CLOUD będzie można udostępniać swoje nagrania i zdjęcia znajomym - także w popularnych portalach społecznościowych. Dzięki temu Nuviz chce zbudować aktywną społeczność motocyklistów. I trzeba przyznać, że to przyzwoity pomysł. Problem jest tylko jeden - zeszłoroczna kampania finansowania społecznościowego zakończył się sukcesem, ale wspierający pomysł motocykliści ponoć do dziś nie otrzymali swoich urządzeń. Prace nad Ride:HUD nie zostały zatrzymane, opóźnienie spowodowane jest najprawdopodobniej problemami w produkcji.

Prorocy rynkowych trendów w dziedzinie technologi zapowiadają, że najbliższe lata będą latami urządzeń "wearable" (wszystko, co możemy na siebie założyć - od inteligentnych zegarków, po inteligentne spodenki). Samsung, Apple i Google już od dawna od tym wiedzą, powoli prezentując coraz to odważniejsze projekty. Nawet jeśli Google Glass był porażką, raczej nie zniechęci to giganta z Mountain View do dalszych eksperymentów. W tym roku na szerokie wody wchodzi Apple Watch, a obydwie firmy przygotowały już systemy operacyjne do samochodów (kolejno Apple CarPlay i Android Auto). Jak to się ma do motocykli? W przeszłości rynek jednośladów wolno reagował na nowe technologie (świetnym przykładem jest pojawienie się na szeroką skalę systemów kontroli trakcji w motocyklach na lata po podbiciu rynków samochodowych). W przypadku "wearable" sprawa ma się o tyle inaczej, że małe, motocyklowe manufaktury i grupy entuzjastów na bieżąco implementują nowoczesne technologie do swoich produktów. Wyżej wspominane Skully jest idealnym tego przykładem. 

Co przyniesie przyszłość? Na chwilę obecną ciężko powiedzieć, ale w moim odczuciu możemy liczyć na stopniowe pojawianie się posiadających ugruntowaną na rynku pozycję brandów w tej niszy. Mówię tutaj nie tylko o producentach akcesoriów, ale także producentów motocykli. Aprilia już teraz posiada możliwość "obsługi" motocykla poprzez Aprilia MultimediaPlatform, w testowanym przez nas BMW S1000RR nie ma większego problemu by zgrać dane z telemetrii na nieduży pendrive i po chwili obejrzeć je na swoim komputerze. Jedynym problem jaki widzę, to fakt, że nowinki techniczne najczęściej oferowane są bardzo wąskiemu i wyspecjalizowanemu klientowi. Ale bez wątpienia to tylko oznaka, że jesteśmy w początkowej fazie technologicznej rewolucji w świecie motocykli.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę