tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Nowy taryfikator mandatw - burza w Sejmie i krytyka Rzecznika Praw Obywatelskich
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Nowy taryfikator mandatw - burza w Sejmie i krytyka Rzecznika Praw Obywatelskich

Autor: Wojciech Grzesiak 2021.10.02, 21:05 Drukuj

Nowy taryfikator mandatów budzi sporo kontrowersji nie tylko wśród kierowców, ale także wśród polityków. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji Prawa o ruchu drogowym.

Politycy z takich partii jak Polska 2050, Koalicja Obywatelska, PSL, Koalicja Polska wyrażali swoje wątpliwości w kwestii kar finansowych, które określono mianem represyjnych i trudnych do wyegzekwowania. Wytykano między innymi bezradność organów ścigania w kwestii ściągalności pieniędzy za mandaty wystawiane przy obecnie istniejącym taryfikatorze.

NAS Analytics TAG

Politycy wskazywali również na zbyt wolne działanie GITD w kwestii rozpatrywania wniosków samorządów o umiejscowienie fotoradarów. Dobromir Sośnierz z Konfederacji wskazał, że w celu poprawy bezpieczeństwa powinno się odświeżyć polski park maszyn, a to jest niemożliwe z powodu wysokich cen nowych pojazdów, które można obniżyć chociażby przez zniesienie akcyzy i rozluźnienie w kwestii pozostałych opłat.

Jak podaje Wirtualna Polska, zapowiedziano wniosek o odrzucenie projektu zmian, co oznacza, że nawet jeśli wejdą one w życie, to czeka je sporo poprawek. Nierealny wydaje się również termin 1 grudnia, kiedy to zmiany miały wejść w życie.

Swoje wątpliwości w sprawie nowelizacji wyraził także Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w specjalnym piśmie wystosowanym do marszałek Sejmu wskazał, że nowelizacja budzi zastrzeżenia w kwestii ochrony wolności obywatelskich. Chodzi o drastyczne podniesienie kar, a także o fakt, że w myśl nowych przepisów, za wykroczenie będzie odpowiadał nie tylko ten, kto je popełnił. Wiącek wskazuje również bezzasadność wprowadzania kar rzędu 15-krotności średniego miesięcznego wynagrodzenia za błahe przewinienia.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr