tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Fotoradary wykonały w wakacje 259,6 tys. płatnych zdjęć, które trafią do właścicieli pojazdów. GITD podsumowuje dwa ostatnie miesiące działań
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Fotoradary wykonały w wakacje 259,6 tys. płatnych zdjęć, które trafią do właścicieli pojazdów. GITD podsumowuje dwa ostatnie miesiące działań

Autor: Andrzej Sitek 2021.09.02, 11:40 Drukuj

Fotoradar rekordzista znajduje się w stolicy. Wygląda niepozornie, na co dzień interesują się nim tylko okoliczne wrony i sroki. Zresztą ulica Spacerowa, przy której GITD postawiła urządzenie, nie jest nawet główną arterią miasta. Ale niech to nikogo nie zmyli. Ten żółty Robin Hood wyciągnął pieniądze z kieszeni blisko 2 tysięcy kierowców. Tyle, że nie oddaje ich biednym.

Ale Główny Inspektorat Transportu Drogowego ma więcej takich skutecznych urządzeń pomiarowych, dzięki którym wyłącznie w okresie wakacji wykonano 259,6 tys. płatnych zdjęć, które trafią do właścicieli pojazdów.

NAS Analytics TAG

Poza masztami z żółtymi skrzynkami mandaty generowały również mobilne urządzenia rejestrujące. GITD przeanalizowała dane uzyskane z fotoradarów stacjonarnych oraz ruchomych, co pozwoliło ustalić, że kierowcy ukarani mandatami przekraczają dozwoloną prędkość średnio o 28 km/h.

Zdecydowana większość piratów to kierowcy samochodów osobowych. Niestety część z nich przekracza dozwoloną prędkość dwukrotnie lub nawet więcej. Z prędkością 136 km/h w obszarze niezabudowanym jechał kierowca, którego samochód zarejestrował fotoradar w pobliżu Lublińca.

Z kolei w miejscowości Załuzie fotoradar wykonał zdjęcie samochód rozpędzonego do 110 km/h - kierowca tego pojazdu przekroczył ponad dwukrotnie dozwoloną prędkość. Ten i podobne przypadki przypadki kończą się utratą prawa jazdy, a niekiedy dalszym postępowaniem sądowym.

W trakcie wakacji GITD uważnie przyglądała się również pojazdom ciężkim, przede wszystkim autokarom przewożącym dzieci na wakacyjny wypoczynek. Działania prowadzono przez cały okres wakacyjny w punktach kontroli, miejscach odjazdu autokarów i na trasach. Inspektorzy sprawdzili 1768 autokarów.

Wyniki to 57 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 14 pojazdów niedopuszczonych do dalszej jazdy oraz nałożonych 288 mandatów karnych. Stwierdzano m.in. przypadki wysyłania w trasę autokarów bez aktualnych badań technicznych, z usterkami układu hamulcowego, wyciekami płynów eksploatacyjnych, nadmiernie zużytym ogumieniem, czy skorodowanymi elementami układu nośnego pojazdu.

Przykładowo, w połowie lipca inspektorzy ITD z Łodzi zatrzymali do kontroli drogowej autobus polskiego przewoźnika, którym do Torunia podróżowały dzieci z Nadarzyna. Ważność badania technicznego autokaru upłynęła w marcu.

Również w lipcu w jednej z podwrocławskich miejscowości inspektorzy dolnośląskiej ITD skontrolowali autokar, którym miała podróżować grupa zuchów i harcerzy do Białego Brzegu. Inspekcja pojazdu ujawniła, że autobus miał poważną usterkę hamulców. Zatrzymano dowód rejestracyjny autokaru i wydano kierowcy zakaz dalszej jazdy z miejsca kontroli.

Poza osobówkami i autobusami, inspektorzy nie zapomnieli o pozostałym ciężkim transporcie kołowym. Od początku wakacji inspektorzy ITD przeprowadzili 26,9 tys. kontroli drogowych ciężarówek, samochodów dostawczych i pojazdów transportu publicznego. 46 proc. kontroli dotyczyło zagranicznych przewoźników.

Jedną z najczęstszych ujawnianych nieprawidłowości jest nieprzestrzeganie przez kierowców dopuszczalnego czasu prowadzenia pojazdów oraz obowiązkowych przerw i odpoczynków - to ponad 51 proc. wszystkich naruszeń stwierdzonych w czasie tegorocznych wakacji.

Ponad 34 proc. stwierdzonych w lipcu i sierpniu naruszeń dotyczyło nieprawidłowego używania urządzeń rejestrujących. Natomiast kontrola stanu technicznego pojazdów zakończyła się m.in. zatrzymaniem ponad 1,8 tys. dowodów rejestracyjnych.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

NAS Analytics TAG
Zobacz również

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę