tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Najdrosze drogi na wiecie. Polska w pierwszej dziesitce
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Advertisement
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Najdrosze drogi na wiecie. Polska w pierwszej dziesitce

Autor: Andrzej Sitek 2021.08.05, 12:36 3 Drukuj

Polska znalazła się na bardzo wysokim miejscu w zestawieniu przygotowanym przez Budget Direct. Ale nie ma się z czego cieszyć. Ranking dotyczy najdroższych dróg świata.

Budget Direct jest marką ubezpieczeniową firmy Auto & General z siedzibą w Brisbane w Australii. Firma zajmuje się również analizami i badaniami w szerokim spektrum zagadnień motoryzacyjnych.

NAS Analytics TAG

Jeden z ostatnich raportów dotyczy kwot, jakie kierowcy muszą zapłacić za przejazdy płatnymi odcinkami dróg. Analitycy Budget Direct przyjrzeli się cenom w każdym zakątku globu i porównali je ze sobą. Gdzie jest najdrożej?

Okazuje się, że najwięcej zapłacą kierowcy z USA, którzy podróżują Interstate 76, czyli tzw. Pennsylvania Turnpike. Jest to autostrada biegnąca ze wschód na zachód i rozciągającą się przez cały stan. Fragment o długości 360 mil (580 km) to wydatek blisko 113 dolarów, czyli 434 złotych.  

Austriacka droga Grossglockner High Alpine Road zajmuje drugie miejsce na liście z kwotą 171 zł po przeliczeniu z euro. To bez wątpienia bardzo dużo za niecałe 50 km autostrady. Stawkę dziesięciu najdroższych dróg świata zamyka polski odcinek A2 łączący Konin ze Świeckiem. Za odcinek o długości 255 kilometrów trzeba zapłacić niemal 90 zł. 

Swoją drogą, o Autostradzie Wolności było bardzo głośno już wiosną 2018 roku. Wszystko w związku z decyzją operatora drogi, czyli firmy Autostrada Wielkopolska S.A. o podwyższeniu stawki za przejazd odcinkiem Nowy Tomyśl-Konin. Obecnie trzeba tam płacić aż 40 groszy za każdy kilometr, co czyni ten fragment najdroższym w Polsce i jednym z najdroższych w Europie.

Czy jazda płatnymi drogami staje się powoli przywilejem najzamożniejszych? Bez wątpienia zarobki przeciętnego Polaka są o wiele niższe niż Austriaka, Szwajcara czy Amerykanina. Jednocześnie nasze autostrady stają się coraz droższe. Dlaczego?

Warto wiedzieć, że zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, państwo pobiera od obywateli 10 groszy za każdy przejechany kilometr. Nierzadko drugie tyle inkasują operatorzy. A przecież władza każe sobie płacić również za przywilej posiadania pojazdu, paliwo do niego i pośrednio, poprzez podatki ukryte w innych opłatach. Niestety tanio już było.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 3
Poka wszystkie komentarze
Autor:Hehe 06/08/2021 08:48

Socjalizm kosztuje...

Odpowiedz
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr