tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 To ju koniec systemu viaToll. Ale kolejne, powane zmiany, czekaj kierowcw od 1 grudnia br.
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
 
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

To ju koniec systemu viaToll. Ale kolejne, powane zmiany, czekaj kierowcw od 1 grudnia br.

Autor: Andrzej Sitek 2021.10.05, 10:27 Drukuj

W ostatni piątek nastąpiło wyłączenie dotychczasowego systemu poboru opłat na autostradach. To już koniec viaToll, na miejsce którego wprowadzono e-TOLL. Procedura odbyła się płynnie, bo nowy system został uruchomiony jeszcze pod koniec czerwca br. Obecne działania dotyczą głównie kierowców ciężarówek, ale od grudnia bardzo duże zmiany czekają wszystkich, również motocyklistów.

Na brankach będzie można płacić jedynie do 30 listopada br. Dzień później takiej ewentualności już nie będzie. Co to oznacza?

NAS Analytics TAG

Kierowcy osobówek, ale również motocykli, będą zobowiązani do wykupienia biletu za pomocą innej metody niż dotychczas. Zamiast wnosić opłatę podczas zjazdu z autostrady, należy kupić specjalny bilet autostradowy, który kierowcy nabędą w punktach sprzedaży, np. na stacjach paliw. Druga opcja, to możliwość zakupu e-biletu za pośrednictwem aplikacji e-TOLL PL.

Brak opłaty będzie bardzo kosztowny.  Kara wyniesie 500 złotych. Na zapłatę jest 14 dni. Jeśli kierowca zdecyduje się opłacić mandat do siedmiu dni, wysokość kary będzie niższa o 100 zł.  

Ale skoro przejazd przez państwowe autostrady będzie odbywał się bez zatrzymywana pojazdów na bramkach, to może części kierowców, np. zapominalskich, uda się przejechać za darmo? Na to nie ma co liczyć.

ITD od miesięcy przygotowuje się do zmiany. Wyjazd na płatne odcinki będzie co prawda swobodny, ale Inspekcja Transportu Drogowego wprowadziła ostatnio do służby sto nowych aut, a to jeszcze nie koniec zakupów.

Są to nieoznakowane Fordy Focusy oraz oznakowane wersje Transit Custom. O ile wygląd samochodów jest standardowy, kierowcy łatwo odróżnią radiowozy ITD od innych pojazdów, ponieważ umieszczono na ich dachach nietypowy zestaw urządzeń zawierających kamery i czujniki, oraz system rozpoznawania tablic rejestracyjnych ANPR/OCR. Urządzenie posiada bezpośrednie połączenie z systemem pokładowym, który umożliwia natychmiastowe sprawdzenie czy kierowca uiścił opłatę elektroniczną za przejazd.

Mówiąc krótko, nie ma co liczyć na taryfę ulgową lub tłumaczenia, że zabrakło szlabanu na wjeździe. Co prawda do 1 grudnia zostało jeszcze czasu, ale warto już teraz zainstalować aplikację, którą można pobrać w sklepach Google Play oraz App Store. Aktulanie zdecydowało sie na to już blisko ćwierć miliona osób.  

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr