tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocyklici gin, czyli komu zaley na bezsensownej spirali strachu
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocyklici gin, czyli komu zaley na bezsensownej spirali strachu

Autor: Raff 2019.04.19, 18:06 8 Drukuj

Sugestywne zdjęcia rozbitych motocykli i nagłówki krzyczące z daleka "ginie coraz więcej motocyklistów", "rosną szkody spowodowane przez motocyklistów" - obserwując media głównego nurtu można odnieść wrażenie, że nasz kraj zamienił się w cmentarzysko dla motocyklistów.

Motocykliści to samobójcy, giną na potęgę i powodują coraz więcej szkód - krzyczą przerażone nagłówki mediów głównego nurtu. Do takich bezsensownych wniosków doprowadził niektórych reaktorów o dość ograniczonym oglądzie rzeczywistości, raport Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wskazuje, że rośnie liczba wypadków z udziałem motocykli. Mamy tutaj do czynienia z idiotyczną manipulacją, która przynosi więcej szkody niż pożytku.

NAS Analytics TAG

Granie marginesem

Jasne - jazda motocyklem jest niebezpieczna. Podobnie jak nurkowanie, jazda na nartach, skoki ze spadochronem i dziesiątki innych aktywności uprawianych przez człowieka. Ale absolutna większość motocyklistów to ludzie rozsądni i odpowiedzialni - mają rodziny, dzieci, a motocykl traktują jak pasję, chwilę dla siebie, czasem też środek transportu skuteczniejszy od komunikacji miejskiej.

Pokazywanie jakiegoś totalnego marginesu jako wiodącego trendu to karygodne nadużycie, które powoduje niepotrzebną panikę u osób z otoczenia motocyklisty i utrwala szkodliwy stereotyp motocyklisty jako dawcy, samobójcy i kamikaze, który za nic ma życie nie tylko swoje, ale też innych. To tak, jakby powiedzieć, że każdy Polak to pijak, a każdy Francuz to muzułmanin.

Rozumiemy, że odsłony są ważne, ale - drodzy autorzy - motocykliści to także kierowcy, większość z nich jeździ również samochodami. Szczucie jednych na drugich to droga donikąd.

Efekt skali, głupcze!

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: do ważnej misji ratunkowej w Himalajach zgłosiło się dwóch Francuzów i dziesięciu Rosjan. Na skutek nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń, w czasie akcji zginął jeden Francuz i dwóch Rosjan. Jak opisałyby to media? Zapewne tak "Już połowa francuskich ratowników zginęła w bohaterskiej akcji, straciliśmy także 20% rosyjskiej załogi".

Tak mniej więcej wygląda rzetelność artykułów informujących o "rosnącej liczbie wypadków motocyklowych". O ile trudno sprzeczać się z faktami, bo ofiary śmiertelne niestety są i zapewne będą nieodłączną częścią ruchu drogowego, o tyle autorzy takich publikacji wyraźnie ignorują efekt skali, który, moim zdaniem, jest kluczowy dla opisywanego w artykułach zjawiska. Odkąd sprzedaż motocykli, między innymi za sprawą ustawy o 125 cm3 poszybowała w górę, radykalnie wzrosła także liczba motocyklistów, a co za tym idzie - liczba wypadków.

Idąc tym tropem, jeśli zbudujemy więcej dróg, również zginie więcej osób. Zwiększymy liczbę przejść dla pieszych - będzie więcej ofiar. No bez sensu przecież.

Motocykliści w większości niewinni

Mówiąc brutalnie stało się to, co należało przewidywać. Trudno oczekiwać, że rosnąca liczba motocyklistów, przy całkowitym ignorowaniu ich potrzeb przez zarządców dróg, da efekt w postaci malejącej liczby wypadków. Warto również przy tej okazji wspomnieć, że, jak wynika z policyjnych statystyk, winę za większość zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów ponoszą kierowcy samochodów. Jestem pewien, że z grupy motocyklistów-sprawców, co najmniej połowa spowodowała wypadek z powodu fatalnej infrastruktury - śliskich znaków poziomych, kolein albo dziur.

Jak rozwiązać problem rosnącej liczby wypadków z udziałem motocykli? Po pierwsze edukując kierowców o wartości współpracy na drodze, bezpiecznego współdziałania samochodów i motocykli, ucząc podstawowych zasad kultury jazdy. Po drugie ciężko pracując nad przebudową infrastruktury, która wciąż, w XXI wieku i w świecie kultu bezpieczeństwa, nadal nie uwzględnia motocyklistów jako pełnoprawnych uczestników ruchu.

 

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 5
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr