tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Motocykl dwusuwowy o pojemnoci 1200 ccm. Tak brzmi na hamowni!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Motocykl dwusuwowy o pojemnoci 1200 ccm. Tak brzmi na hamowni!

Autor: Alonzo 2020.10.24, 12:28 Drukuj

Legenda wyścigów motocyklach z lata "70 i "80, Stan Stephens, zbudował jedne z najbardziej ekstremalnych silników w historii motoryzacji. Dwusuwowego potwora o pojemności aż 1200 ccm. Silnik jest już zamontowany w motocyklu i właśnie wjechał na hamownię.

Cylindry pochodzą z silnika quada Yamaha Banshee. Tamten silnik miał pojemności 350 ccm, więc do uzyskania potrzebnej pojemności trzeba było użyć sześciu cylindrów. Osadzono je w bloku z zespawanych silników Yamaha RD500 - były to dwusuwowe czwórki, więc do zbudowania bloku silnika V6 użyto półtora silnika Yamaha RD500. Zobaczcie to dzieło w akcji:

NAS Analytics TAG

Silniki dwusuwowe cechują się większym momentem obrotowym i dość agresywną charakterystyką pracy. Problemy z wyważeniem dwóch cylindrów sprawiają, że praca silnika jest mniej łagodna niż, na przykład, rzędowych czwórek. Silniki dwusuwowe są częściej stosowane w motocyklach offroadowych, w których nie jest istotna kultura pracy, a liczy się moment obrotowy i dynamika. Dlatego z jednej strony silniki dwusuwowe budzą więcej emocji, ale  z drugiej strony są rzadko stosowane w motocyklach drogowych czy turystycznych. Właśnie z powodu niższej kultury ich pracy, większych wibracji i … kolokwialnie mówiąc, ich dzikości. Co więcej, zazwyczaj silniki dwusuwowe nie mają osobnego mechanizmu smarowania, olej jest po prostu dodawany do paliwa, i z tego względu nie zyskują przychylności ekologów. Jednak ich prosta budowa sprawia, że przy tej samej pojemności osiągają moc o 50%-70% większą od analogicznych silników czterosuwowych. Nieprzyjazne środowisku, dzikie, proste w budowie i narowiste. To zlepek cech, które sprawiają, że te silniki kochają motocykliści. Dlatego zbudowanie silnika dwusuwowego o pojemności 1200 ccm i do tego w układzie V jest jak dodanie napędu odrzutowego w bolidzie formuły 1, czy też zabranie drabinki na Mount Everest. Jest jak dodanie całkowitego obłędu do już na początku szalonego projektu. Jest jak wypuszczenie na ulicę uzbrojonej w karabiny maszynowe małpy i dodatkowo wstrzyknięcie jej wiaderka adrenaliny. Silnik dwusuwowy V2 1200 ccm raczej nie znajdzie swojego miejsca na naszej planecie. Jest jak gatunek obcej cywilizacji, który pojawi się na Ziemi tylko na chwilę, by pokazać, że to możliwe. I by zostać na zawsze zapamiętany przez kochających prędkość, moc i adrenalinę moto maniaków.

Zdjęcie: https://www.facebook.com/NYABikes/photos

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr