tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Mistrzostwa wiata SuperEnduro: brytyjski hattrick w Riesie [VIDEO]
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Mistrzostwa wiata SuperEnduro: brytyjski hattrick w Riesie [VIDEO]

Autor: Dominika Jochymska 2023.01.08, 18:51 Drukuj

Druga runda Mistrzostw Świata SuperEnduro była wielkim sukcesem brytyjskich zawodników, którzy triumfowali we wszystkich trzech klasach. Billy Bolt w klasie Prestige, Ashton Brightmore w Juniorach i Dan Peace w Pucharze Europy. Grand Prix Niemiec zapewniło ekscytującą rywalizację i widowisko w najlepszym wydaniu.

Jak zwykle w Riesie, organizatorzy stworzyli techniczny i trudny tor. Kamienisty odcinek mostu nad tunelem sprawiał kłopoty wielu zawodnikom. Nawet Billy Bolt kilkakrotnie w tym miejscu miał problemy, mimo że pokonał go z zadziwiającą łatwością podczas eliminacji SuperPole.

NAS Analytics TAG

Wieczór rozpoczął się dla Brytyjczyka dobrze, choć złe lądowanie po pionowym skoku w pierwszym wyścigu pozwoliło Jonny'emu Walkerowi na wyprzedzenie lidera. Walker objął prowadzenie na krótko, ponieważ wkrótce Bolt odzyskał kontrolę i wygrał z przewagą ponad pięciu sekund.

W drugim wyścigu, z odwróconą kolejnością startu, nie brakowało emocji już od samego początku. Blake Gutzeit zgarnął holeshota i praktycznie wystrzelił na prowadzenie. Tuż za nim uplasował się Dominik Olszowy, który miał znacznie lepszy dzień, niż w krakowskiej rundzie otwarcia. Polak prowadził pierwsze okrążenia tego wyścigu z przewagą, ale ostatecznie został przytłoczony zaciekłą walką Bolt-Walker. Brytyjczycy stoczyli znakomitą batalię, ale w pewnym momencie przy kolejnym starciu, obaj upadli na miękki piasek. Olszowy chwilowo odzyskał prowadzenie, ale po powrocie na motocykle, walka trwała dalej i to Bolt szybko objął prowadzenie.

Gdy wszystko wskazywało, że zmierza wprost do mety, zaliczył upadek na wjeździe na most. Walcząc z motocyklem i grawitacją, Bolt mógł tylko patrzeć, jak Walker przemyka obok i obejmuje pierwsze miejsce. Pomimo brawurowej szarży pod koniec wyścigu, Bolt nie był w stanie zmniejszyć dystansu dzielącego go od Walkera. Tymczasem Tadek Błażusiak wślizgnął się na drugie miejsce. Na końcowej belce umieszczonej na mecie, Taddy poślizgnął się i trafił w linię lecącego Bolta, który brutalnie w niego trafił. Na szczęście obaj zawodnicy wyszli z tego przerażającego wypadku bez poważnych obrażeń. Jonny Walker natomiast zakończył serię zwycięstw Billy'ego Bolta w Riesie, który był tu niepokonany od 2020 roku.

Ostatni wyścig był równie zacięty i widowiskowy jak poprzedni. Na pierwszym okrążeniu finałowego wyścigu Bolt po raz kolejny upadł na moście, a Jonny Walker wydawał się być faworytem do zwycięstwa. Na cztery minuty przed końcem wyścigu, po kolejnej kraksie Bolta, Walker miał ponad dziesięć sekund przewagi nad rywalem. Mogło się wydawać, że to misja niemożliwa, jednak Bolt dał z siebie wszystko i na ostatniom okrażeniu odzyskał prowadzenie.

Tadek Błażusiak zdołał otrząsnąć się po koszmarnej kraksie i wspiąć się na trzeci stopień podium, dojeżdżając w finałowym wyścigu do mety na trzeciej pozycji.

Bolt opuszcza Niemcy jako lider klasyfikacji z przewagą 14 punktów nad Walkerem. Tadek Błażusiak plasuje się na trzeciej pozycji ze stratą 37 punktów do Bolta i tylko dwoma punktami przewagi nad Webbem.

W klasie Junior błyszczeli bracia Brightmore. Ashton był dwukrotnie drugi za Milanem Schmueserem i swoim bratem Mitchem, a finałowy wyścig wygrał. Tym samym wygrał też rundę. Mitch zajął drugie miejsce i nadal prowadzi w klasyfikacji, a Milan był trzeci i takie też miejsce zajmuje w generalce.

W Pucharze Europy triumfował trzeci ze wspomnianych na wstępie Brytyjczyków. Dan Peace, co prawda nie wygrał żadnego z wyścigów, ale punkty uzbierane za dwa drugie miejsca wystarczyły, aby zająć miejsce na najwyższym stopniu podium. Za nim uplasowało się dwóch Węgrów: Mark Szoke i Roland Liszka. Najlepszy z Polaków, Grzegorz Kargul zajął czwarte miejsce z jedną wygraną i siódmym miejscem. Maciek Więckowski tym razem uplasował się na dziewiątym miejscu, a Damian Broniewski zamknął pierwszą dziesiątkę.

Następna runda Mistrzostw Świata SuperEnduro odbędzie się w Budapeszcie, 4 lutego, podczas długo oczekiwanego Grand Prix Węgier.

Wyniki GP Niemiec - klasa Prestige

1. Billy Bolt 58
2. Jonathan Walker 56
3. Tadeusz Błażusiak 41
4. Cody Webb 39
5. Alfredo Gomez 36
6. Will Hoare 30
7. Dominik Olszowy 29
8. Cooper Abbott 23
9. Diogo Vieira 22
10. Eddie Karlsson 18

Klasyfikacja generalna Mistrzostw Świata SuperEnduro (po 2 rundach)

1. Billy Bolt 121
2. Jonathan Walker 107
3. Tadeusz Błażusiak 84
4. Cody Webb 82
5. Alfredo Gomez 66
6. Cooper Abbott 54
7. Will Hoare 52
8. Dominik Olszowy 46
9. Eddie Karlsson 39
10. Diogo Vieira 35

Szczegółowe wyniki znajdziecie TUTAJ.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr