tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Milisekundy na wag ycia - dane z poduszek powietrznych Dovizioso i Quartararo
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
motul belka 950
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG

Milisekundy na wag ycia - dane z poduszek powietrznych Dovizioso i Quartararo

Autor: Janusz Bbenek 2019.09.06, 13:00 Drukuj

Firma Alpinestars, producent systemów bezpieczeństwa Tech-Air, opublikowała pełen zapis z czujników w kombinezonach Andrei Dovizioso i Fabio Quartararo, którzy zderzyli się w czasie ostatniego wyścigu na torze Silverstone. Poduszki powietrzne otworzyły się w perfekcyjnym czasie, na ułamki sekundy przed uderzeniem zawodników w asfalt.

Sporty motorowe nigdy nie będą do końca bezpiecznymi dyscyplinami, ale władze poszczególnych serii wyścigowych oraz producenci sprzętu ciężko pracują nad zminimalizowaniem ryzyka, z jakim za każdym razem mierzą się zawodnicy. Od sezonu 2018 we wszystkich klasach MotoGP obowiązkowe jest stosowanie systemu poduszek powietrznych w kombinezonach kierowców. Swoją przydatność udowodniły one już wielokrotnie, ale jeden z najbardziej jaskrawych przykładów ich działania mieliśmy ostatnio na Silverstone.

NAS Analytics TAG

W potężnej kraksie tuż po starcie ucierpieli Fabio Quartararo i Andrea Dovizioso. Obaj używają kombinezonów firmy Alpinestars z wbudowanym systemem Tech-Air. Producent udostępnił wykresy, pokazujące jego działanie w czasie zdarzenia na brytyjskim torze.

Motocykl Doviego uderzył w Yamahę Fabio, wyrzucając włoskiego zawodnika wysoko w powietrze. Poduszka w jego kombinezonie w pełni otworzyła się na 150 milisekund przed kontaktem z asfaltem. Quartararo spadł z maszyny dużo niżej nad asfaltem, otwarcie jego poduszki nastąpiło więc zaledwie 60 milisekund przed upadkiem. Specjaliści są zgodni co do tego, że system Tech-Air zapobiegł w tym wypadku naprawdę poważnym obrażeniom, zwłaszcza u Doviego.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
motul belka 420
NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie
Komentarze
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama

sklep cigacz

    motul belka 950
    NAS Analytics TAG
    na gr