tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Masz motocykl? Armia moe ci go czasowo odebra!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Masz motocykl? Armia moe ci go czasowo odebra!

Autor: Redakcja 2019.05.10, 12:01 2 Drukuj

Obrona kraju i walka z klęskami żywiołowymi wymagają ludzi i sprzętu. O ile obowiązkowy pobór żołnierzy służby zasadniczej nie funkcjonuje już od wielu lat, to właściciele prywatnych pojazdów, w tym motocykli, wciąż dostają od wojska pisma informujące o obowiązku przekazania maszyny na każde wezwanie uprawnionych organów. Dotyczy to również modeli, których nigdy nie podejrzewalibyśmy o przydatność w warunkach bojowych.

Niedawno na jednej z grup motocyklowych pojawiło się zdjęcie pisma, które otrzymał od wojska właściciel Yamahy MT-09. Poinformowano w nim, że motocykl został wciągnięty na listę sprzętu, który może być zarekwirowany i użyty w razie mobilizacji. Jak 115-konny, szosowy naked miałby się przysłużyć w czasie kryzysu? Tego nie wiadomo, widocznie wojskowi mają jakiś plan.

NAS Analytics TAG

mobilizacja

Nie oznacza to oczywiście, że właściciel straci swój motocykl. Obecność maszyny na liście mobilizacyjnej nakłada na niego obowiązek dbania o jej stan techniczny i przekazania jej na żądanie organów wojskowych w kilku przypadkach:

  • w celu sprawdzenia gotowości mobilizacyjnej armii, nawet 3 razy w roku na max. 48 godzin
  • w celu przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych, max. 7 dób
  • w celu przeprowadzenia ćwiczeń obrony cywilnej, max. 24 godziny
  • w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej, bez ograniczeń czasowych

Ponadto posiadając pojazd wciągnięty na wojskową listę powinieneś informować swoje lokalne organy - wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o swoich wyjazdach za granicę, sprzedaży maszyny oraz jej zniszczenia lub kradzieży.

Czy posiadając motocykl, musisz zatem sponsorować działania polskiej armii? I tak i nie. Sprzęt będzie oczywiście eksploatowany i narażony na wypadki. Przewidziano natomiast zryczałtowaną stawkę dzienną, wypłacaną właścicielowi za używanie pojazdu, a także odszkodowanie w przypadku jego zniszczenia.

Podstawą prawną tych działań jest ustawa o powszechnym obowiązku obrony kraju z 1967 roku, która funkcjonuje do dziś. Naszym zdaniem nie należy się zbytnio martwić losem naszych pojazdów, jeśli dostaniemy takie pismo. W czasach pokoju to po prostu element wojskowej biurokracji.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr