tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 MXGP: historia czterech tytu³ów mistrzowskich Tima Gajsera

MXGP: historia czterech tytu³ów mistrzowskich Tima Gajsera

Autor: Informacja prasowa 2020.12.21, 10:43 Drukuj

Mówią, że zdobycie tytułu jest trudne, ale jego obrona jest jeszcze trudniejsza. Pomimo presji, Tim Gajser zdołał z powodzeniem to zrobić i zdobył koronę MXGP w tym sezonie, co dało mu czwarty tytuł mistrza świata.

Tim Gajser rozpoczął swoją przygodę w motocrossie dość młodo, ponieważ swój pierwszy motocykl dostał w wieku trzech lat, a już w wieku siedmiu lat wystartował w Mistrzostwach EMX65, gdzie zajął 3. miejsce. W kolejnym roku, młody Gajser zdobył tytuł, a dwa lata później powtórzył ten sukces w kategorii EMX85.

W 2010 roku zadebiutował w Mistrzostwach EMX125. W 2012 roku, w wieku piętnastu lat, zdominował klasę, zdobywając tytuł mistrza EMX125. W tym sezonie został również mistrzem świata juniorów w klasie 125.

W następnym roku Gajser zadebiutował w Mistrzostwach Świata MX2, zajmując 20. miejsce w klasyfikacji generalnej. W następnym sezonie dołączył do zespołu Honda Gariboldi (obecnie Team HRC) i zaliczył znacznie lepszy rok, kończąc sezon na 5 miejscu, z 9 finiszami w pierwszej piątce i 6 miejscami na podium.

W sezonie 2015 Słoweniec zdobył swój pierwszy tytuł mistrza świata w klasie MX2. Chociaż na początku sezonu miał problemy, był w stanie zmienić sytuację, gdy seria powróciła do Europy, aby odnieść swoje pierwsze zwycięstwo w wyścigu i zwycięstwo w rundzie podczas Grand Prix w Trentino we Włoszech. Później zmagał się z kontuzją podczas kilku wyścigów, ale był w stanie wrócić silniejszy i zdobyć tytuł na koniec sezonu.

W 2016 roku Gajser przeszedł do najwyższej klasy MXGP, w której znakomicie się odnalazł. Słoweniec wygrał łącznie 15 wyścigów, 7 Grand Prix i 15 na 17 razy stawał na podium. Wykazał się dojrzałością i siłą przez cały sezon, przez co zapisał się w historii, zdobywając tytuły w MX2 i MXGP rok po roku.

Sezon 2017 był trudny dla Gajsera, kiedy stanął do pierwszej rundy w Katarze jako obrońca tytułu. Był to dla niego rok pełen wypadków i kontuzji, co utrudniło Słoweńcowi walkę o mistrzostwo. Tym razem Tim musiał się zadowolić piątym miejscem. 2018 był kolejnym ciosem, ponieważ wszedł w sezon z kontuzją, co oznaczało, że musiał pominąć rundę otwarcia z powodu rekonwalescencji. Gajser zakończył sezon bez żadnych zwycięstw, ale udało mu się zająć 4 miejsce w klasyfikacji mistrzostw.

W 2019, Gajser odzyskał siłę, a konsekwencja pomogła mu zdobyć trzeci tytuł w sezonie, w którym wygrał 16 wyścigów, 9 rund i 15 razy stawał na podium. Najważniejszym momentem z tamtego sezonu była bez wątpienia epicka bitwa pomiędzy Gajserem i Antonio Cairolim podczas Grand Prix w Trentino, która była punktem zwrotnym w mistrzostwach i ogromnym zastrzykiem pewności siebie dla Słoweńca.

W 2020 roku, po raz kolejny, Gajser ustawił się do pierwszej rundy w Matterley Basin jako obrońca tytułu, co nie jest łatwe do udźwignięcia. Pierwszy wyścig w Wielkiej Brytanii nie przyniósł rezultatu, jakiego życzyłby sobie zawodnik Hondy, chociaż w drugim biegu udało mu się wygrać i zapewnić sobie drugie miejsce na podium. Po nim przyszły kolejne miejsca na podium w Holandii i na Łotwie, chociaż druga i trzecia runda potrójnego Grand Prix w Kegums okazały się trudne dla Słoweńca, który borykał się z problemami technicznymi, a także kosztownymi upadkami i błędami.

Był w stanie otrząsnąć się z tego pecha i wrócić na podium podczas dwóch Grand Prix we Włoszech, gdzie ponownie zajął drugie miejsce w klasyfikacji zawodów. Gdy seria zawitała do Mantui na kolejne trzy rundy, podczas pierwszej z nich Gajser w końcu zdobył czerwoną tabliczkę lidera, a później dodał kolejne dwa zwycięstwa w Grand Prix. Podczas następnych 7 GP Gajser konsekwentnie zajmował miejsca na podium, wygrywając w Lommel oraz dwie ostatnie rundy w Pietramuracie.

W tym roku Gajser udowodnił, że jest najsilniejszym zawodnikiem i godnym zwycięzcą w klasie MXGP, zdobywając tytuł na rundę przed końcem sezonu.

- To po prostu niewiarygodne. Jak mówiłem wiele razy, zdobycie jednego tytułu jest niesamowite, a teraz czwarty, to po prostu… Brak mi słów. Jestem naprawdę szczęśliwy. To był dziwny sezon, ale ostatecznie wszystko się ułożyło i wygraliśmy kolejny tytuł - powiedział Gajser.

Czy 2021 będzie kolejnym wielkim rokiem Słoweńca? Jedno jest pewne, Tim bez wątpienia po raz kolejny stanie do walki o swój piąty tytuł mistrzowski. I zrobi wszystko, aby go zdobyć.