tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Film z wideorejestratora. Jak nagrać by był dowodem w sądzie? Czy można go udostępnić w internecie?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Film z wideorejestratora. Jak nagrać by był dowodem w sądzie? Czy można go udostępnić w internecie?

Autor: Wojtek Grzesiak 2021.02.24, 08:30 1 Drukuj

Kamerki rejestrujące przebieg jazdy cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym świadczy również liczba postępowań wszczętych przez policję na ich podstawie. Czasami jednak takie nagranie może obrócić się przeciwko nagrywającemu. Jak tego uniknąć?

W 2020 roku policja ukarała 19 tysięcy kierowców na podstawie nagrań z wideorejestratorów przesyłanych na skrzynki mailowe komend wojewódzkich. Liczba nadesłanych filmów była wyższa o 15% w stosunku do roku 2019. Czasami korzystanie z takiego rozwiązania w dobrej wierze może obrócić się przeciwko osobie, która zarejestrowała wykroczenie. Jak się przed tym uchronić?

NAS Analytics TAG

Najważniejszą zasadą dobrego nagrania jest odstąpienie od uwiecznienia go za wszelką cenę. Jeżeli już wpadnie nam w kadr osoba, która popełnia jakieś wykroczenie lub zachowuje się agresywnie na drodze, to nie należy ścigać jej za wszelką cenę, bo wtedy sami możemy zostać ukarani mandatem.

Druga kwestia to udostępnianie nagrania. O ile można je przesłać na skrzynkę mailową policji bez narażania się na konsekwencje płynące z przepisów o ochronie danych osobowych, o tyle w przypadku udostępnienia nagrania w serwisach społecznościowych sprawa robi się skomplikowana. W teorii numery rejestracyjne nie są danymi osobowymi, bo nie da się w prosty sposób dotrzeć do tego, kto jest właścicielem pojazdu. Jeżeli jednak po drodze mijamy pieszych lub jeśli sprawca wykroczenia zatrzyma się i wysiądzie z samochodu, to twarze tych osób powinny być zamazane. Takie działania nie są konieczne, jeśli zamierzamy po prostu zarchiwizować nagranie lub przesłać je policji.

Z punktu widzenia postępowania dowodowego idealne nagranie powinno być przede wszystkim możliwie jak najwyższej jakości oraz powinna się na nim znajdować data oraz godzina. Nagranie nie powinno być w żaden sposób edytowane, a najlepiej dostarczyć je na oryginalnym nośniku, bez żadnych przeróbek. W przeciwnym wypadku będzie konieczne uzyskanie opinii biegłych. Możliwe jest nawet odrzucenie nagrania. Idealnym rozwiązaniem będzie, jeżeli kamerka jest wyposażona w GPS, ponieważ wtedy w łatwy sposób zidentyfikować miejsce akcji, a także uchroni nagrywającego przed ewentualnymi oskarżeniami o złamanie przepisów w postaci chociażby przekroczenia prędkości.

Jeżeli będziecie pamiętać o spełnieniu powyższych warunków, to posiadanie wideorejestratora i korzystanie z nagranych materiałów nie obróci się przeciwko wam, a także ułatwi pracę organom ścigania. Jeśli uwieczniliście jakieś wykroczenie lub niebezpieczne zachowanie na drodze, to możecie wysłać film na skrzynkę mailową właściwej dla miejsca zdarzenia jednostki policji. Oczywiście należy się również liczyć z tym, że możecie zostać wezwani na świadków, jeżeli sprawca wykroczenia nie przyjmie mandatu i sprawa trafi do sądu. Powyższe wskazówki dotyczą oczywiście terytorium Polski, a wyjeżdżając do innego kraju warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi korzystania z prywatnych wideorejestratorów.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę