tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Czy stra miejska bdzie moga wystawia mandaty za jazd buspasem? Czy take motocyklistom?
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Czy stra miejska bdzie moga wystawia mandaty za jazd buspasem? Czy take motocyklistom?

Autor: Alonzo 2021.02.13, 01:10 1 Drukuj

Portal prawodrogowe.pl ustalił, że od początku listopada 2020 w Sejmie czeka na rozpatrzenie petycja, w sprawie nadania strażnikom gminnym i miejskim uprawnień do wystawiania mandatów za jazdę buspasem. Mogą też karać motocyklistów.

Dlaczego piszemy o tej sprawie? Ponieważ motocykle nie mogą co do zasady korzystać z buspasów. Jest to możliwe tylko na tych pasach dla autobusów, na których znajdują się znaki, dopuszczające jazdę po nich motocyklem. Czyli możemy jeździć motocyklem po buspasie tylko wtedy, gdy jest to dopuszczone odpowiednimi znakami. We wszystkich pozostałych przypadkach jazda motocyklem po pasie wydzielonym dla autobusów jest zagrożona mandatem w wysokości 100 zł oraz 1 punktem karnym. 

NAS Analytics TAG

Ponieważ tylko Policja jest uprawniona do wystawiania mandatów za jazdę buspasem, to jak dotąd mandaty takie były wystawiane stosunkowo rzadko. Zdaniem autorów petycji taki stan rzeczy zachęcał kierowców do korzystnia z buspasów. Szkodziło to środowisku naturalnemu. W jaki sposób? Otóż autorzy petycji zauważyli, że możliwość bezkarnej jazdy buspasem zachęca kierowców do jazdy indywidualnym środkiem transportu. Gdyby nie mogli tak łatwo korzystać z buspasów, to być może przesiedliby się do autobusów, pozostawiając swoje pojazdy w domu. Ponieważ autobus zabiera dużo więcej osób niż przeciętny motocykl, czy samochód, to jazda autobusem jest bardziej ekologiczna w przeliczeniu na jednego podróżującego. W taki właśnie sposób autorzy petycji uzasadnią wpływ wnioskowanych przez siebie zmian na naszą planetę.

Poza nowymi uprawnieniami dla strażników miejskich petycja przewiduje też większe możliwości wykorzystania nagrań monitoringu miejskiego do identyfikowania i karania kierowców, bezprawnie jeżdżących po buspasach. Pełen zakres wnioskowanych zmian znajduje sie na stronie prawodrogowe.pl.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr