tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Dunlop SportSmart TT - zwycięskie technologie wyścigowe na tor i drogę

Dunlop SportSmart TT - zwycięskie technologie wyścigowe na tor i drogę

Autor: Materiał partnera 2018.03.14, 10:59 Drukuj

Nowe opony sportowe Dunlop SportSmart TT zaprojektowano zarówno do użytku w ruchu drogowym, jak i na torze wyścigowym. Bazują na technologiach sprawdzonych w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIM oraz wyścigach TT na wyspie Man.

  • Technologia NTEC RT umożliwia dynamiczne dostosowanie ciśnienia do warunków na drodze i torze.
  • Specjalna konstrukcja bieżnika zapewnia wentylację i optymalną temperaturę przedniej opony.
  • Formuła Dynamic Front zmniejsza siłę potrzebną do kierowania i poprawia przyczepność.

Dunlop zdradza więcej szczegółów na temat technologii zastosowanych w budowie najnowszej opony klasy hypersport - SportSmart TT. Jej opracowanie jest wyrazem realizacji ambitnej strategii produktowej marki. Nowe ogumienie zostało zaprojektowane z myślą o potrzebach motocyklistów, którzy chcą jeździć na tych samych oponach na torze i na drodze, jednocześnie ciesząc się osiągami i dobrym prowadzeniem w normalnym ruchu drogowym.

Technologia, która zwyciężyła w wyścigach Isle of Man TT i Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIM

Rozszerzenie TT w nazwie opony nawiązuje do zastosowanej tu Track Technology, czyli  "technologii na tor", która wielokrotnie sprawdzała się w wyścigach. Dunlop wyciągnął wnioski z sukcesów Iana Hutchinsona i Michaela Dunlopa, którzy triumfowali w klasach Isle of Man TT Superbike i Senior w 2017 roku, oraz z doświadczeń ze zwycięstw zespołu GMT94 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIM, w skład których wchodziły wyścigi Bol d’Or i 24-godzinny wyścig Le Mans.

Dla tych wyścigów Dunlop opracował specjalny polimer, zapewniający przyczepność i trwałość. Zastosowano go również w mieszance MultiTread, której użyto w konstrukcji nowej opony SportSmart TT. Polimer ten zapewnia stałe osiągi i szeroki zakres temperatur, co jest kluczowe podczas łączonej jazdy drogowej i torowej.

Technologia NTEC ewoluuje: NTEC RT

Wśród wielu innowacji wykorzystanych przez inżynierów Dunlopa, na uwagę zasługuje też technologia NTEC RT (Road and Track – Droga i Tor). Umożliwia ona dostosowanie ciśnienia w tylnej oponie, w celu maksymalizacji powierzchni styku przed planowaną jazdą na torze. Dzięki temu podczas jazdy drogowej możliwe jest utrzymanie standardowego, zalecanego przez producenta ciśnienia w oponie, a przed jazdą na torze zwiększenie powierzchni styku z nawierzchnią nawet o 24%. NTEC zapewnia przyczepność zbliżoną do opon przeznaczonych wyłącznie na tor.

Debiut bieżnika Speed Vent

SportSmart TT zachwyca również wizualnie, co jest zasługą oryginalnej rzeźby bieżnika z wbudowanym kanałem wentylacyjnym SV (Speed Vent). Bieżnik SV optymalizuje kontrolę temperatury za pomocą specjalnie zaprojektowanego wzoru i powierzchni styku. Przednia opona jest chłodzona w linii prostej przez efekt aerodynamiczny. Podczas skręcania, bieżnik SV poprawia sposób, w jaki jego rowki otwierają się i zamykają, zapewniając jednocześnie optymalną przyczepność i lepsze rozpraszanie ciepła.

Formuła Dynamic Front

Sprawdzona w wyścigach konstrukcja i kształt przekroju zapewniają precyzyjne wyczucie drogi, na czym szczególnie zależy motocyklistom wyścigowym.

Doświadczony zespół Dunlopa skupił się na znalezieniu równowagi między elastycznością, a stabilnością. Inżynierowie opracowali nową formułę, opartą na synergii dwóch technologii JLB (bezszwowe opasanie) i Rayon Plies (sztuczny jedwab układany warstwami). W połączeniu z nowymi rozwiązaniami w mieszance, zapewnia to użytkownikom opon SportSmart TT poczucie pewności niezbędne podczas szybkiej jazdy.

Xavier Fraipont, dyrektor marketingu opon motocyklowych Dunlop Europe, jest dumny z pracy zespołu rozwojowego: „Wprowadzenie na rynek czterech nowych opon klasy hypersport świadczy o możliwościach i sprawności naszego centrum technicznego. Nasze opony wyścigowe i drogowe rozwijane są przez ten sam zespół. Synergia współpracy umożliwiła nam szybkie wdrożenie wiedzy zdobytej podczas wyścigów długodystansowych i drogowych. Dunlop SportSmart TT wyposażona jest w najnowsze technologie, takie jak innowacyjne systemy NTEC RT i bieżnik SV, uzupełniając najmłodszy i najbardziej innowacyjny asortyment opon hypersport na rynku”. Są to:

  • Dla zawodowych motocyklistów  - D213 GP Pro – wprowadzona latem 2017 r.
  • Dla doświadczonych motocyklistów torowych – GP Racer D212 – wprowadzona w styczniu 2017 r.
  • Dla motocyklistów drogowych okazjonalnie jeżdżących na torze – SportSmart2 Max – wprowadzona w marcu 2017 r.
  • Dla doświadczonych motocyklistów torowych, a także do jazdy drogowej: SportSmart TT – wprowadzona w marcu 2018 r.
Zdjęcia
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

reklama

sklep Ścigacz

    na górę