tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Drony naprawiające dziury, asfalt pochłaniający wodę jak gąbka NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Drony naprawiające dziury, asfalt pochłaniający wodę jak gąbka

Autor: Beavis 2015.11.25, 10:53 6 Drukuj

Uniwersytet w Leeds otrzymał 4,2 mln funtów na rozwój technologi do zautomatyzowanego uzupełniania luk w nawierzchni dróg.

Mniej więcej w czasie zbiegły się dwie ciekawe informacje dotyczące infrastruktury drogowej, obydwie pochodzące z Wielkiej Brytanii. W połowie października Uniwersytet w Leeds poinformował, że otrzymał 4,2 mln funtów w grantach na rozwój technologi do zautomatyzowanego uzupełniania luk w nawierzchni dróg, naprawy oświetlenia drogowego oraz konserwacji kanalizacji. Program zakłada wykorzystanie dronów, które pełniłyby trzy funkcje: naprawę lamp i inne naprawy na wysokości, patrolowanie dróg w celu lokalizacji i uzupełnienia braków w nawierzchni oraz stała konserwacja kanalizacji. Nas oczywiście najbardziej interesują drony, które zadbałyby o brak dziur na drogach.

NAS Analytics TAG

Póki co cały program jest w powijakach i ciężko przewidzieć jego rezultaty. Biorąc jednak pod uwagę jak szybo rozwija się ta gałąź technologii (np. Amazon i drony transportujące paczki, drony Google’a, pizza od drona czy w końcu ekspansja autonomicznych samochodów), jego realizacja nie jest abstrakcyjna. Tylko jak duży musiałby być dron łatający polskie drogi?

Pozostając w temacie asfaltu, brytyjska firma Lafarge Tarmac przygotowała asfalt, który jest w stanie pochłonąć do 600 L wody na minutę. Topmix Tarmac, bo tak nazywa się to nowatorskie rozwiązanie, powstało w celu ograniczenia skutków powodzi, a jego działanie świetnie pokazuje poniższe wideo:

Jak powyższe mają się do motocykli? Nawet jeśli trudno sobie to wyobrazić, jedna i druga technologia może przyczynić się do pięknej przyszłości, w której będziemy poruszać się pod drogach bez aquaplaningu, bez dziur i (daj Boże!) bez kolein. Dopóki jednak tego typu rozwiązania nie zostaną spopularyzowane, dopóty musimy opierać się na technologii działającej od dziesiątek tysięcy lat: oczom, koncentracji i zaciśniętym zębom.

  NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 4
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Nasi fani komentowali

Polecamy

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    na górę