tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 "Chińska Vespa" wygrała z Piaggio przed Trybunałem Sprawiedliwości UE
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

"Chińska Vespa" wygrała z Piaggio przed Trybunałem Sprawiedliwości UE

Autor: Janusz Bębenek 2019.09.25, 15:10 Drukuj

Wygląda na to, że Włochom coraz trudniej będzie chronić wyjątkowy wizerunek swojej Vespy. Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił odwołanie Piaggio w ciągnącym się od 2014 roku sporze z chińską grupą Zhejiang Zhonzheng, która wprowadziła na rynek skuter łudząco podobny do Vespy PX.

Chiński producent Zhejiang Zhonzheng 5 lat temu wypuścił skuter o klasycznych liniach, ewidentnie wzorowanych na Vespie PX. W dodatku dosyć bezczelnie nazwał go Ves. Nie mogło to ujść uwadze fabryki w Pontederze, a jej właściciel, koncern Piaggio, wytoczył wszystkie dostępne prawnicze działa.

NAS Analytics TAG

Podstawą do ochrony wizerunku Vespy jest tzw. trójwymiarowy znak towarowy, zarejestrowany na Piaggio. Oznacza to, że ochroną objęty jest cały pojazd, na podstawie jego charakterystycznych elementów. Dopóki proces toczył się we Włoszech, zapadały wyroki na korzyść Włochów - najpierw w sądzie w Turynie, później w sądzie apelacyjnym. Kiedy jednak sprawa trafiła do instytucji unijnych, te orzekły w drugą stronę. Najpierw zrobił to Urząd UE ds. Własności Intelektualnej, a po odwołaniu Piaggio jego stanowisko podzielił Trybunał Sprawiedliwości UE.

Jak podano w uzasadnieniu "Skuter Ves, zdominowany przez zasadniczo kanciaste linie, prezentuje liczne i znaczące różnice w stosunku do Vespy, które z pewnością nie ujdą uwadze poinformowanego klienta. Pojazd ten ma mocne cechy indywidualne."

Chociaż batalia wydaje się przegrana, Piaggio nie składa broni i zapowiada dalszą walkę w granicach możliwości prawnych.

NAS Analytics TAG

NAS Analytics TAG
Zdjęcia
NAS Analytics TAG
Komentarze
Pokaż wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ścigacz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunięty. Uwagi przesyłane przez ten formularz są moderowane. Komentarze po dodaniu są widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadającym tematowi komentowanego artykułu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu Ścigacz.pl lub Regulaminu Forum Ścigacz.pl komentarz zostanie usunięty.

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualności

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep Ścigacz

    NAS Analytics TAG
    na górę