tr?id=505297656647165&ev=PageView&noscript=1 Chcesz sprzeda motocykl za granic? Uwaaj na przekrt z PayPalem!
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG
NAS Analytics TAG

Chcesz sprzeda motocykl za granic? Uwaaj na przekrt z PayPalem!

Autor: Raff 2018.09.21, 10:23 2 Drukuj

Znany przekręt, z którego od lat korzystają oszuści, nadciągnął z nową siłą. Docierają do nas sygnały, że zagraniczni "nabywcy" znów próbują wyłudzić motocykle metodą "na paypal".

Schemat oszustwa jest niezwykle prosty. Dla niezorientowanej osoby może także być przekonujący. Jest też niestety bardzo skuteczny, o czym świadczą wciąż zdarzające się przypadki oszukanych sprzedających. W niektórych przypadkach właściciele motocykli stracili nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych!

NAS Analytics TAG

Jak działa mechanizm oszustwa? Na wystawione przez sprzedającego ogłoszenie odpowiada zainteresowany zakupem "nabywca" z zagranicy. Czasem posługuje się łamaną polszczyzną, czasem po prostu pisze po angielsku. Tłumaczy się, że z jakiegoś powodu ma ograniczony dostęp do internetu i telefonu (często twierdzi, że jest marynarzem), nie może także sam załatwić formalności związanych z zakupem motocykla.

Więcej kasy "na koszty"

Proponuje więc przelanie kwoty wyższej o 1000 - 1500 zł, która ma pokryć koszty wysyłki motocykla kurierem i załatwienia ewentualnych formalności. Jako formę rozliczenia proponuje przelew na konto bankowe lub - częściej - konto PayPal. Dość często trafia się też opcja z przekazem pieniężnym Western Union.

Tutaj zaczyna się mechanizm oszustwa. Jeżeli oszust korzysta z formy "płatności" na konto bankowe, wysyła do sprzedającego sfałszowane potwierdzenie przelewu na jakieś nieistniejące konto, informując go jednocześnie, że bank "zamroził" środki do czasu otrzymania potwierdzenia wysyłki motocykla. Podobny mechanizm działa też w PayPalu. Tutaj jednak oszust często faktycznie wpłaca pieniądze, ponieważ regulamin PayPala pozwala mu unieważnić transakcję - tak właśnie dzieje się po przesłaniu oszustowi potwierdzenia nadania motocykla.

W przypadku użycia narzędzia transferu gotówki przez Western Union (lub inną podobną instytucję, na przykład Money Gram) sprawa jest jeszcze łatwiejsza dla oszusta - do wypłaty gotówki wystarczy znajomość danych transakcji, zatem, po wpłaceniu pieniędzy, może on sam je wypłacić w dowolnym miejscu na świecie. Nawet jeśli transakcja realizowana jest na nazwisko sprzedającego, Western Union nie weryfikuje jego tożsamości.

Banki ostrzegają

Pytani przez nas przedstawiciele kilku banków, w tym zagranicznych (Lloyds Bank, pod którego często podszywają się oszuści z Wielkiej Brytanii), zaprzeczyli istnieniu mechanizmu "zamrażania" środków w procesie pośrednictwa sprzedaży. Ostrzegali także przed bezrefleksyjnym ufaniem pismom z logotypami banków.

Pamiętajcie - jeżeli sprzedajecie motocykl (albo inną wartościową rzecz) za granicę, korzystajcie tylko z formy rozliczenia gotówką lub przelewem na własne konto bankowe PRZED transakcją.

NAS Analytics TAG


NAS Analytics TAG
Zdjcia
NAS Analytics TAG
Komentarze 1
Poka wszystkie komentarze
Dodaj komentarz

Publikowane komentarze s prywatnymi opiniami uytkownikw portalu. cigacz.pl nie ponosi odpowiedzialnoci za tre opinii. Jeeli ktrykolwiek z komentarzy amie regulamin , zawiadom nas o tym przy pomocy formularza kontaktu zwrotnego . Niezgodny z regulaminem komentarz zostanie usunity. Uwagi przesyane przez ten formularz s moderowane. Komentarze po dodaniu s widoczne w serwisie i na forum w temacie odpowiadajcym tematowi komentowanego artykuu. W przypadku jakiegokolwiek naruszenia Regulaminu portalu cigacz.pl lub Regulaminu Forum cigacz.pl komentarz zostanie usunity.

NAS Analytics TAG
Zobacz rwnie

Polecamy

NAS Analytics TAG
.

Aktualnoci

NAS Analytics TAG
reklama
NAS Analytics TAG

sklep cigacz

    NAS Analytics TAG
    na gr